Rusya yine Kovid-19 aşı çalışmalarına siber saldırı düzenledi!

17 Temmuz 2020, 17:53

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

APT29 adlı Rus hacker grubunun, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık ve Kanada koronavirüs aşısı üzerine çalışan kuruluşları hedef aldığı açıklandı.

İLGİLİ HABER:ABD KARIŞTI ÇİN VE RUSYA’YA FIRSAT DOĞDU: SOSYAL MEDYADAN SALDIRIYORLAR!

Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından yayımlanan bir belgede, Rus siber korsanların faaliyetleri detaylandırıldı. Siber korsanların, ABD, Birleşik Krallık ve Kanada’daki aşı çalışmalarına ulaşmaya çalıştığı tespit edildi.

İLGİLİ HABER: MİCROSOFT, RUSYA’NIN YENİ SİBER OPERASYONUNU TESPİT ETTİ: BU SEFER HEDEF DÜŞÜNCE KURULUŞLARI!

KORONAVİRÜS ÇALIŞMALARINI HEDEFLEDİLER

Birleşik Krallık’ta yayımlanan bir rapor daha Rus siber korsanlarının faaliyetlerini gözler önüne serdi. APT29 adlı Rus hacker grubunun hükumet bilgileri, diplomatik bilgiler, düşünce kuruluşları, sağlık ve enerji enformasyonları hakkında internet sunucularına saldırı düzenlediği ortaya çıktı. Ancak siber korsanların koronavirüs salgını sonrası saldırılarını koronavirüs aşıları üzerine çalışma yapan kuruluşlara yoğunlaştırdığı belirlendi.

İLGİLİ HABER: RUS İSTİHBARATINA BAĞLI SANDWORM HACKER GRUBUNDAN ABD’YE SİBER SALDIRI!

PESKOV SUÇLAMALARI REDDETTİ

Konu ile ilgili açıklama yapan Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın koronavirüs aşısını geliştirilmek için çalışan kuruluşları hedef alan saldırılarıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Peskov, “Birleşik Krallık’ta ilaç şirketlerini ve araştırma merkezlerini kimlerin hackleyebileceği hakkında bilgimiz yok. Bir şey söyleyebiliriz, Rusya’nın bu girişimlerle ilgisi yoktur ve bu kabul edilemez. Bu tıpkı 2019 seçimlerine asılsız müdahale suçlamalarını kabul etmediğimiz gibi bir suçlama.” dedi.

İLGİLİ HABER: RUS HACKERLARDAN ABD HASTANELERİNE SİBER SALDIRI

“RUSYA’NIN KORONAVİRÜS ÇALIŞMALARINA KARALAMA”

Rusya’da faaliyetlerine devam eden ve koronavirüs aşısı üzerine çalışmaları destekleyen Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev, suçlamaları kesinlikle reddetti. Yapılanların Rusya’ya karşı bir karalama kampanyası olduğunu savunan Dmitriev, “Batılı ilaç şirketlerine yönelik siber saldırılara karşı Rusya’ya yöneltilen suçlamalar, Rus koronavirüs aşısı çalışmalarına karşı bir karalama girişimidir.” dedi.

İLGİLİ HABER: RUSYA’NIN YENİ DEZENFORMASYON ÇALIŞMASI: İKİNCİL ENFEKSİYON!

ABD
Birleşik Krallık
Kanada
KORONAVİRÜS