“Rusya’yı AKPM’ye geri döndürme girişimleri devam edecektir”

Güncel
Ömer Kaya
11 Nisan 2019, 13:48
Ömer Kaya
11 Nisan 2019, 13:48

Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Dmitriy Kuleba, Rusya tarafından gereken koşullar yerine getirilmeden onu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) geri döndürme girişimlerinin devam edeceğini, bu girişimlerin de Avrupa Konseyi’ni zayıflatacağını ifade etti.

“RUSYA’NIN AKPM’YE DÖNME GİRİŞİMLERİ DEVAM EDECEKTİR. BU AVRUPA KONSEYİ’Nİ ZAYIFLATACAKTIR”

Dün AKPM’de kabul edilen karar tasarısı ile ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan Kuleba, “AKPM’nin kendisi tarafından sunulan şartlar yerine getirilmeden Rusya’yı AKPM’ye geri döndürme girişimleri ileride de devam edecektir. Bu, Avrupa Konseyi’ni zayıflatacaktır. İtibarını ve nüfuzunu kaybedecektir.” ifadelerini kullandı.

Bunun stratejik olarak Rusya ve diğer potansiyel ihlalcilerin işine geldiğini kaydeden Kuleba, “ ‘Geri Dönüş’ projesinin kahramanları her fırsatta Avrupa Konseyi’ni daha güçlü ve etkili yapmak, sıradan Rusların haklarını korumak, ama kötü Ukraynalıların onlara engel olduğunu anlatacaklardır.” dedi.

Aynı zamanda Kuleba, yeri ve hakları için “baş ve dirseklerle” mücadele etmek gerekecek yeni bir Avrupa’ya hazırlanma çağrısında bulunarak, “Her hatanın bedeli her geçen ay ciddi şekilde artacaktır. Ukrayna’ya destek oyunun bedeli de. Bence seçimlerin sonuçlarına bakmadan siyasetimizin düzeltilmesi kaçınılmaz.” diye kaydetti.

AKPM, RUSYA’NIN TALEPLERİNİ REDDETTİ

10 Nisan günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Önündeki Zorluklar Hakkında” kararı kabul etti. Başlangıçta söz konusu karar, AKPM’de yaptırım uygulama prosedürünü değiştirerek Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlamayı amaçlıyordu.  Ancak AKPM’nin dün kabul ettiği karar, Rusya’dan yaptırımların kaldırılmasına ve yükümlülüklerini yerine getirmeden AKPM’ye geri dönmesine izin vermeyen değişiklikleri içeriyor.

2014 yılında gerçekleşen Kırım’ın işgalinden sonra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya heyetinin oy hakkını ve yönetim organlarında temsil hakkını elinden almıştı. 2014’ten beri Rusya yanlısı lobi Rus heyetini örgüte geri dönmesini sağlama için devamlı çeşitli yollara başvuruyor.