Rusya, yeniden Ukrayna sınırına askeri birlikler yığmaya başladı

Güvenlik
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 12:16
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 12:16

Rusya, yeniden Ukrayna sınırlarına asker ve teçhizat yığmaya başladı. The Washington Post, ABD’li ve Avrupalı yetkililere dayanarak hazırladığı haberde Donbas’taki çatışmanın yeni bir aşamaya geçtiğini ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı daha sert bir tavır aldığını yazdı.

Kremlin, Belarus ile ortak düzenlediği geniş çaplı Batı 2021 (Zapad-2021) tatbikatını yaklaşık bir buçuk ay önce sonlandırdıktan sonra, Ukrayna sınırına askeri birlik ve teçhizat sevkiyatını yeniden başlattı. The Washington Post tarafından hazırlanan habere göre, son günlerde sosyal medyada ortaya çıkan videolarda, tank ve füze sistemleri dahil olmak üzere çok sayıda askeri teçhizatın Rusya’nın batısına ve güneyine sevk edildiği görülüyor. Haberde şu ifadelere yer verildi:

Konuyu kamuoyu önünde tartışma yetkisine sahip olmadıkları için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililer, Rus birliklerinin hareketliliğinin, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınlarında son yıllardaki en fazla sayıda birlik ve teçhizat yığarak büyük uluslararası tepkiye yol açan Nisan 2021’deki endişeleri yeniden alevlendirdiğini ifade ettiler.

The Washington Post’a göre, bölgedeki Rus kuvvetlerinin yenilenen hareketliliği, Donbas’taki çatışmanın yeni bir aşamaya girdiğini ve Kremlin’in Ukrayna’ya karşı daha sert bir tavır aldığını gösteriyor.

BİR DİZİ RUS ASKERİ BİRLİĞİ UKRAYNA SINIRINA YERLEŞTİRİLİYOR

Kâr amacı gütmeyen araştırma ve analiz kuruluşu CNA’nın Rusya Çalışmaları Programı bünyesindeki Araştırma Programı Direktörü, Deniz Analizleri Merkez uzmanı Michael Kofman, kamuya açık uydu görüntülere göre Rusya Merkez Askeri Bölgesine ait ve normalde Sibirya’daki Novosibirsk kentinde konuşlanan 41. Genel Ordu birliklerinin, tatbikattan sonra daimi konuşlandırma yerlerine dönmeyerek Ukrayna sınırları yakınlarında konuşlu askeri birlikler ile birleşti. Ayrıca Kofman, Moskova yakınlarında konuşlandırılan 1. Muhafız Panzer Ordusunun Ukrayna sınırları yakınlarına sevk edildiğini belirterek, “Mesele şu: Bu bir tatbikat değildir. Bir eğitim gibi görünmüyor. Bir şeyler oluyor. Ama ne bilmiyoruz?” dedi.