Rusya, yasa dışı inşa ettiği köprüyü korumak için tugay kurdu

Güncel
Anife Bilal
26 Mart 2019, 17:01
Anife Bilal
26 Mart 2019, 17:01

Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği bünyesinde, yasa dışı olarak inşa edilen Kerç Köprüsünü korumak için özel deniz tugayı oluşturuldu.

Rus basında çıkan haberlere göre bahsi geçen özel deniz tugayının, köprüyü “karadan ve denizden gelebilecek her türlü tehditten” koruyacak potansiyele sahip olduğu öne sürüldü.

Daha önce, Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’yı bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsünün bazı ayaklarının dibe çökmeye başladığını bildirmişti.

Uzaydan çekilen resimleri değerlendiren Bakanlık, çökmenin meydana geldiği birkaç bölgenin tespit edildiğini açıklamıştı.

PROPAGANDA AMACIYLA İNŞA EDİLDİ

Bilindiği gibi Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’yla bağlamak amacıyla yasa dışı olarak inşa ettikleri Kerç köprüsünün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2018 tarihinde yapıldı. Köprü, Rus işgalini sözde kalıcı hale getirip yarımadayı Rusya’ya doğrudan bağlamak amacıyla ve işgalin propagandasını yapabilmek için tüm uyarılara rağmen inşa edildi.

Avrupa Birliği (AB), temmuz ayında, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’yı bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 kişiye kişisel yaptırımlar uygulama kararı aldı.

AB’nin resmi sitesinde yayımlanan karara göre Putin’in yakın arkadaşı Rus oligark Arkadiy Roternberg’e ait Mostotrest (MOEX: MSTT) ve Stroygazmontaj şirketleri, ayrıca Institute Giprostroymost Saint-Petersburg, Zaliv Tersanesi (Kerç), Stroygazmontaj-Most ve Zao Vad şirketleri AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamına giriyor.