Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk'teki sözde mahkemeden 3 yabancı askere idam cezası

Güncel
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 09:49
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 09:49

Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından kurulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, Ukrayna tarafında savaşan İngiliz vatandaşı olan Aiden Aslin ve Shaun Pinner ile Fas vatandaşı Saadoun Brahim olmak üzere 3 yabancı askeri idam cezasına mahkum etti. Birleşik Krallık yetkilileri, Kremlin kontrolündeki sözde mahkemenin aldığı kararı kınadı.

Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından kurulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, Ukrayna tarafında savaşan üç yabancı askeri idam cezasına çarptırdı.  Sözde mahkeme, İngiliz vatandaşı olan Aiden Aslin ve Shaun Pinner ile Fas vatandaşı Saadoun Brahim’i “paralı askerlik yapmak ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini devirmeyi ve iktidarı ele geçirmeyi amaçlayan eylemlerde bulunmaktan” suçlu buldu.

Rus basınına göre, İngiliz Pinner ve Aslin Nisan ayı ortasında Mariupol’da, Faslı Saadoun ise 12 Mart’ta Volnovaha’da esir alındı.

BİRLEŞİK KRALLIK: CENEVRE SÖZLEŞMESİNE AYKIRI

Birleşik Krallık yetkilileri idam kararıyla ilgili “derin endişe” duyduklarını belirtti. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsü savaş mahkumlarının siyasi amaçlara alet edilmemesi gerektiğini vurgulayarak Cenevre Sözleşmesine göre savaş mahkumlarının savaşçı dokunulmazlığına sahip olduğuna dikkat çekti.

“MEŞRUİYETİ OLMAYAN BİR YARGI”

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesinin aldığı kararı kınayarak, “Bu insanlar savaş esiri. Bu kesinlikle hiçbir meşruiyeti olmayan düzmece bir karardır” ifadelerini kullandı.

ESİR ALINAN İNGİLİZ VATANDAŞLARI 2018’DEN BERİ UKRAYNA ORDUSUNDA HİZMET VERİYOR

Mahkemenin “paralı” olarak tanımladığı İngiliz askerler Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne mensup olduklarını belirtti. Aslin’in ailesi de İngiliz basınına yaptığı açıklamada Kremlin’in “paralı asker”, hatta “casus” iddialarının aksine İngiliz askerin 2018’ten beri Ukrayna donanmasında hizmet verdiğini bildirdi. Pinner’in de 2018’de Ukrayna ordusunda hizmet vermeye başladı.

21 yaşındaki Saadoun Brahim, Ukrayna’ya 2019’de gelerek Kıyiv Politeknik Üniversitesinde eğitim almaya başladı. Bir yıl önce üniversiteyi bırakan Saadoun Brahim Ukrayna ordusunda sözleşmeli askerlik yapmaya başladı.

Cenevre Sözleşmesi muvazzaf askerlere savaş esiri kapsamında muamele edilmesini öngörüyor. Askerlerin mahkeme kararına bir ay içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Savunma avukatları, müvekkillerinin kararın temyizi için başvuracağını açıkladı.