Rusya'ya sevk edilen Kırım Tatar siyasi tutsak hücreye alındı

24 Eylül 2019, 11:21

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatarı siyasi tutsak Zevri Abseitov’un Rusya’daki cezaevine sevk edilir edilmez hücreye atıldığı öğrenildi.

Zevri Absaitov’u cezaevinde ziyaret eden avukat Rüstem Kâmilev yaptığı açıklamada, “Abseitov, 1 Eylül ile 2 Eylül’ü bağlayan gecede Stavropol bölgesi Koçubeyevskoye köyü 1 numaralı cezaevine sevk edilmişti. Siyasi tutsak Abseitov’un, ‘ağır suç’ çerçevesinde mahkum edilmesini gerekçe gösteren cezaevi yönetimi, onu gelir gelmez ceza hücresine gönderdi. Zevri, tutukluluk süresi boyunca hiçbir uyarı almadığını anlatmaya çalıştı fakat cezaevi yönetimi bunu dikkate almadı” değerlendirmesinde bulundu.

Avukat, Zevri Abseitov’un yasa dışı olarak ceza hücresine gönderildiğini ve cezaevi yönetiminin, ceza süresini 6 aya kadar uzatabileceğini belirtti.

Bunun dışında avukat, siyasi tutsaklar Enver Mamutov ve Remzi Memetov’un da Stavropol bölgesindeki 11 numaralı cezaevine sevk edildiğini bildirirken, “Onları da ziyaret ettim. İlk önce karantinadaydılar. Şimdi ise cezaevi hücresine yerleştirildiler.” diye kaydetti.

Siyasi tutsak Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı alınmıştı.

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETMİŞTİ

Rusya’da Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Mahkemesi, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında alınan ceza kararlarını açıklamış, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı vermişti. (Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Daha sonra, temyiz başvurusunu inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltma kararı almıştı.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürdü.

Kırım Tatarlarına baskı
Zevri Abseitov
Bunlara da bakın: