Rusya'ya karşı altıncı yaptırım paketi AB Konseyine sunulacak

Ekonomi
qha muhabir
04 Mayıs 2022, 11:52
qha muhabir
04 Mayıs 2022, 11:52

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının küresel güvenliği etkilediğini, Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 3 Mayıs 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının küresel güvenliği etkilediğini belirtti. Josep Borrell açıklamasında, “Daha fazla bankayı SWIFT’ten çıkarmayı, dezenformasyon aktörlerini listeye almayı ve petrol ithalatıyla mücadele etmeyi hedefleyen 6. yaptırım paketi üzerinde çalıştık. Bu tedbirler onay için AB Konseyine sunulacak” ifadelerine yer verdi.

BİRKAÇ RUS BANKASI DAHA SWIFT’TEN ÇIKARILACAK

Batı medyasına yansıyan haberlere göre, AB Komisyonu, bu yaptırım paketiyle Moskova Kredi Bankası ile Rusya Tarım Bankasının SWIFT sisteminden çıkarılmasını talep edecek. Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın da yaptırım paketi kapsamına alınabileceği ifade ediliyor.

AB ve ABD, daha önce koordineli yaptırım paketlerini kabul ederek bazı Rus bankalarını SWIFT’ten çıkarmışlardı.

RUSYA’DAN PETROL İTHALATI ÖNCE KISITLANACAK ARDINDAN YASAKLANACAK

AB’nin bu yaptırım paketi dahilinde Rusya’dan petrol ithalatı azaltılarak yıl sonuna kadar tamamen yasaklanacağı öngörülüyor. Ancak, Rusya’dan petrol ihracatının kesilmesine az sayıdaki AB ülkeleri karşı çıkıyor. Bunların başında Petrol talebinin yüzde 65’ini Rusya’dan karşılayan Macaristan geliyor.