Rusya'ya hatırlatma: Azerbaycan'ın izni olmadan topraklarına girilmesi yasalarına aykırı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Eylül 2021, 00:50
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Eylül 2021, 00:50

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığına ve Karabağ’da geçici görevli Rus unsurların komutanlığına resmi mektuplar göndererek diğer ülkelere ait araçların Karabağ’a geçişini engellenmesini istedi. Azerbaycan’ın izni olmadan Azerbaycan topraklarına girilmesinin ülke yasalarının ihlali olduğu hatırlatıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamayagöre, Azerbaycan; Rusya Federasyonu Barış Gücü askerlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarına başka ülkelere ait araçların yasadışı hareketine ilişkin Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ve Barış Gücü Komutanlığına yazılar gönderdi. Mektuplarda, Ermeni nüfusunun yaşadığı ve geçici olarak Rus unsurlarının kontrolünde olan bölgelere başka ülkelere ait araçların giriş yapmasının Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya devlet başkanlarının 10 Kasım 2020’de imzaladığı bildiriye aykırı olduğu vurgulanarak bunlara engel olunması istendi.

Rusya’dan bu gibi durumların önlenmesi istenen mektuplarda, diğer ülkelerin özel ve tüzel kişileri ile araçlarının Azerbaycan’ın izni olmadan Azerbaycan topraklarına girmesinin ülke yasalarının ihlali olduğu hatırlatıldı.