Rusya, Volnovaha kentine ağır silahlarla saldırarak tahliyeyi engelledi

Güncel
Anife Bilal
05 Mart 2022, 19:37
Anife Bilal
05 Mart 2022, 19:37

Ukrayna ile Rusya arasında sağlanan geçici ateşkes anlaşmasına rağmen Rus ordusu, Volnovaha kentine ağır silahlarla saldırmaya başladı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rusya’nın anlaşmayı bozduğunu belirtti.

Rus ordusu günlerdir aralıksız bir şekilde Mariupol ve Volnovaha kentlerine ağır silahlarla saldırıyor. Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurmasına rağmen iki kente yönelik saldırılar devam etti. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Vereşçuk, yaptığı açıklamada, “11.45’te Rusya, Volnovaha kentini ağır silahlarla bombalamaya başladı. Bildiğiniz gibi, bu sabah iki insani koridor organize etme konusunda anlaşmaya varılmıştı. Mariupol ve Volnovaha’da. Şu an Rusya’nın anlaşmaları ihlal ettiğini, Kızıl Haç’ın arabuluculuğuna rağmen taahhütlerini yerine getirmediğini görüyoruz. Volnovaha şehrini bombalıyor.” dedi.

Bakan, Rus işgal güçlerinin Mariupol-Zaporijjya yolu üzerinde bulunan Pologı köyü yakınlarında saldırıya devam ettirdiği için sivillerin Mariupol’den Zaporijjya yönünde çıkarılmasının mümkün olmadığını belirterek; Rusya’ya bir kere daha ateşkese davet etti.

RUSYA ATEŞKES UYGULAYACAĞINI DUYURMUŞTU

Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulanacaktır” denildi.