Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları Lavrov ve Kuleba, Antalya'da buluşacak

Güncel
Ömer Kaya
04 Mart 2022, 22:06
Ömer Kaya
04 Mart 2022, 22:06

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı Antalya Diplomasi Forumu (ADF), Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının katılacağı bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022’de başlayan işgal girişimi ve saldırısı kapsamında tarafların müzakere süreci devam ediyor. İkinci tur görüşmelerin dün yapıldığı bilinirken; işgalci Rusya’nın dayatmaları nedeniyle bir netice alınamamıştı.

Bu yıl Antalya’da 11-13 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek olan Antalya Diplomasi Forumu’nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın da katılması bekleniyor. Rusya Federasyonu Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisine bağlı Daimi Temsilci Gennady Gatilov, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Türkiye’de bir araya gelmesini desteklediklerini açıkladı.

DMITRO KULEBA VE SERGEY LAVROV HENÜZ KATILIMCILAR LİSTESİNE KAYDEDİLMEDİ

Ancak, şu an için Antalya Diplomasi Forumu’nun katılımcılar listesine henüz ne Sergey Lavrov ne de Dmıtro Kuleba eklenmedi.

“Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” başlıklı uluslararası forumun yapılacağı Belek NEST Kongre Merkezi’nde son hazırlıklar devam ediyor. ADF’ye, devlet ve hükumet başkanları, bakanlar, diplomatlar, iş dünyası liderleri, akademisyenler, düşünce kuruluşları mensupları ile gençliğin ve medyanın temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilecek ADF’de bir araya gelecek.

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG’TEN KKTC LİDERİ ERSİN TATAR’A, IRINA VLAH’TAN EDI RAMA’YA

ADF’ye; NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Edı Rama, Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmanı Sadrıu, Kosova Başbakanı Albın Kurtı, Arnavutluk Başbakanı Borut Pahor, Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irına Vlah gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 20 devlet ve hükümet başkanı, 70’ten fazla bakan, 50’ye yakın uluslararası örgüt temsilcisinin katılımı bekleniyor.

Resim

KULEBA: KIRIM PLATFORMU’NA KATILIM KONUSUNU ELE ALACAĞIZ

Forum kapsamında QHA’ya özel demeç veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, mevkıdaşları ile görüşmelerinde Kırım Platformu’nu ele alacaklarını dile getirmişti. Forum çerçevesindeki görüşmelerinde Kırım Platformu’nu öne çıkardığını ifade eden Bakan Kuleba, “Antalya Diplomasi Forumu, gerek Avrupa gerek Afrika gerekse de Asya ülkelerinin devlet başkanları ve dışişleri bakanları ile bir araya gelmek için benzeri olmayan bir fırsattır. Ben bu bağlamda, yaklaşık 20 görüşme yapacağım ve tüm bu görüşmelerde Kırım Platformu’na katılım konusunu ele alacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

“UKRAYNA MUTLAKA NATO ÜYESİ OLACAK”

Ukrayna’nın NATO Üyelik Eylem Planı konusunun da önemli olduğunu dile getiren Bakan Kuleba şunları ifade etmişti:

Gerçekten NATO Zirvesi öncesinde özellikle Ukrayna’ya NATO’ya Üyelik Eylem Planı Statüsü’nün verilmesi konusunda bir çok yorum yapıldı. Ukrayna’nın üyeliği noktasında bir çok tartışma gerçekleşti. Ukrayna’nın gerçek dostu olan NATO üyeleriyle birlikte, verimli çalışmaları hayata geçirdik. Zirvede, imzalanan ortak bildiri net bir şekilde ortaya koydu ki, Ukrayna mutlaka NATO üyesi olacak. Aynı zamanda, bu üyelik eylem planını da ele alacaktır. Bu konuda, güvenilir ortağımız olan Türkiye’ye, ortak bildirideki desteği için minnettarız. Söz konusu bildirinin hayata geçirilmesi için biz de çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Ukrayna’nın NATO üyesi olması için elimizden geleni yapacağız”

I. ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU, 19-20 HAZİRAN’DA YAPILDI

Antalya Diplomasi Forumu, 19-20 Haziran 2021 tarihlerinde, devlet ve hükumet yetkilileri, akademisyenler ve uzmanların katılacağı panellerle devam etti. 19 Haziran 2021 tarihinde, birçok bölgesel meseleye ilişkin yol haritalarının müzakere edileceği eşzamanlı oturumlar gerçekleşti. ADF Talks, ADF Round, yan etkinlikler ve paralel oturumların ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından verilecek resepsiyon ve kültürel etkinlik ile Antalya Diplomasi Forumu faaliyetleri düzenlendi.