Rusya ve işgal edilen Kırım'da çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 130 Ukrayna vatandaşı hapiste

Haberler
Anife Bilal
30 Temmuz 2019, 18:43
Anife Bilal
30 Temmuz 2019, 18:43

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci yönetim insanları dinleri, sivil tutumları ve faaliyetleri yüzünden kovuşturuyor. 

Kıyiv’de (Kyiv) bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan ZMINA insan hakları merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Tatyana Peçonçik, “Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada sık sık insan kaçırma, işkence vakaları meydana geliyor. Bugün Kırım’daki baskı oranı azalmadı, işgalci yönetim kolluk kuvvetlerini, özel timlerini, FSB’yi, polisi baskı uygulamak için kullanmaya başlayarak  tüm bu kovuşturmaları söz konusu baskı sisteminin bir parçası olan yargı sistemiyle tamamlıyor.” ifadelerini kullandı.

 MINA insan hakları merkezinin, işgalci yönetimin siyasi güdümlü davaları açarak insanları dinleri, sivil tutumları ve sivil faaliyetleri için kovuşturduğu bir dizi ihlal kayda geçirdiğini belirten Peçonçik, şu an Rusya ve işgal edilen Kırım’da düzmece davalar kapsamında cezaevi ve tutukevlerinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 130 Ukrayna vatandaşının alıkonulduğunu kaydetti.

Bu insanları ele alarak işgal edilen Kırım’daki kovuşturmaların birkaç husus nedeniyle yapıldığının söylenebileceğini ifade eden insan hakları savunucusu, “Bunlar sivil faaliyetleri için hapse atılan sivil aktivistler, insan hakları savunucuları, yurttaş gazeteciler. Emir Üsein Kuku, Yalta’da İnsan Hakları Temas Grubu üyesiydi, Server Mustafayev Kırım Dayanışması koordinatörü. Yurttaş gazeteciler; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov, Nariman Memedeminov ve aslında bağımsız medyaların olmadığı ortamda bloglar oluşturarak Kırım’daki olayları dünyaya duyurmaya çalışan Kırım Dayanışması teşkilatının diğer aktivistleri.” dedi.