Rusya ve Ermenistan ortak tatbikat yaptı: Azerbaycan'a sözde göz dağı veriyorlar!

23 Temmuz 2020, 22:58

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan, 23 Temmuz 2020 tarihinde Rusya ile Ermenistan’ın ortak bölgesel hava savunma sistemi tatbikatı yaptığını açıkladı. Bağımsız Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Meclis Başkanı İsa Gambar ve Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli, yapılan tatbikatı Kırım Haber Ajansı’na (QHA) yorumladı.

İLGİLİ HABER: AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SINIRINDA ÇATIŞMA

Ermenistan ile Azerbaycan ile 12 Temmuz 2020 tarihinde alevlenen çatışmaların ardından, bölgede Ermenistan’ın Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik saldırıları devam ediyor. Azerbaycan ordusunun bölgede Ermenistan silahlı unsurlarına geçit vermemesi ve dünya ülkelerinin Azerbaycan’a desteğinin artması üzerine, Ermenistan’ın sözde gövde gösterisi yapmak amacıyla Rusya ile hava savunması tatbikatı yapması dikkat çekti. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan tatbikatın amacının, “keşif ve silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) karşı mücadele yöntemlerinin incelenmesi” olduğu öne sürdü. Azerbaycan’ın Türkiye’den alınan SİHA’larla Ermenistan’a üstünlük kurduğu dönemde bu tatbikatın yapılması ise Ermenistan’ın çekincelerini kanıtlar nitelikte oldu.

İLGİLİ HABER: AZERBAYCAN ORDUSU, ERMENİSTAN İHA’LARINA GEÇİT VERMİYOR

“RUSYA ERMENİSTAN’I ASKERİ ÜS OLARAK KULLANIYOR”

Rusya’nın Ermenistan’ı, Azerbaycan topraklarında yarattığını ve Ermenistan’ın bu bölgede askeri bir üs olarak kullanıldığını vurgulayan Bağımsız Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Meclis Başkanı Gambar, şöyle konuştu:

“İlk önce iki konuya dikkat etmek lazım; birincisi zaten Ermenistan Rusya’nın Güney Kafkasya’da Azerbaycan Türk topraklarında yarattığı bir devlettir ve Moskova’ya bağlı bir devlettir. İkincisi son döneme -1991 yılından bu yana bağımsızlık dönemine dikkat edersek, Güney Kafkasya’daki bağımsız cumhuriyet devletlerine dikkat edersek, bölgede Rusya’nın üssü olan yegane devlet Ermenistan’dır. Elçibey iktidarı döneminde Azerbaycan devleti Rusya askerini topraklarının dışına çıkardı. Mayıs 1993’te Elçibey iktidarının kararı ile Azerbaycan’da Rus askeri kalmadı. Bu yönüyle Azerbaycan sadece Güney Kafkasya’da değil sadece Sovyetler Birliğinde değil Doğu Avrupa’da da Rus askerlerini ülkesinden çıkaran ilk devletti. Gürcistan’da Rus ordusu uzun yıllar yerini korudu yalnız son yıllarda Saakaşvili (Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı, eski Odesa Valisi Mihail Saakaşvili) döneminde Rus ordusu Gürcistan’dan çıkarıldı. Ermenistan’da da Rus askeri çıkarılmadı aksine Rusya ile Ermenistan arasındaki birlik daha da güçlendirildi.”

İLGİLİ HABER: ERMENİSTAN, TÜRKİYE’NİN AZERBAYCAN’A OLAN SAHA DESTEĞİNDEN ENDİŞELİ

“RUSYA GÜNEY KAFKASYA’YI KONTROLÜNDE TUTMAK İSTİYOR”

Gambar, yapılan tatbikatın amacının Rusya’nın Güney Kafkasya’yı kontrol altında tutmak istediğinin göstergesi olduğunu belirterek,“Rusya’nın dediğim gibi Ermenistan’ın Gümrü şehrinde askeri üssü bulunuyor ikincisi Ermenistan’ın özellikle Türkiye ve İran sınırlarını Rus askeri koruyor. Üçüncü olarak Rusya ve Ermenistan’ın askeri bir birleşmesi var yani askeri üssün dışında Rus ve Ermeni askerlerinin birlikte olduğu bir kurum var. Dördüncü olarak Kolektif Tehlikesizlik Mükavile Teşkilatı (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü KGAÖ) diye Rusya’nın 1991 yılından sonra kurduğu bir ittifak bulunuyor. Bu ittifakta birkaç Sovyet ülkesi ve Ermenistan’da yer alıyor. Önemli bir kurum değil ancak Moskova bu şekilde kendi askeri müttefikleri olduğunu dünyaya göstermek istiyor. Bu açıdan bugün de Rusya ve Ermenistan arasında askeri ilişkilerin devam etmesi birlikte talimler yapması beklenen bir şeydir. Yani Rusya Güney Kafkasya’yı kendi kontrolünde tutmak istiyor ve bunun için elindeki en güçlü aletlerden birisi maalesef Ermenistan cumhuriyetidir.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER: PAKİSTAN’DAN AZERBAYCAN’A DESTEK MEKTUBU

AZERBAYCAN’A SÖZDE GÖZ DAĞI VERİYORLAR

Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli, Rusya’nın son zamanlarda Suriye ve Libya’da Türkiye’ye karşı ağır bir yenilgi aldığını belirterek sözde yenilmez Rus ordusu imajının iflas ettiğini belirtti. Aynı zamanda yapılan tatbikatın, ‘Ermenistan’a saldırırsanız buradayız’ mesajını Azerbaycan’a vermek amacıyla yapıldığını belirten Semedbeyli, şunları kaydetti:

“Rusya’nın son zamanlarda hem Suriye’de hem Libya’da Türkiye karşısında ağır yenilgiye uğradığı ve yenilmez Rus ordusu imajının iflas ettiği görünen bir gerçektir. Tabi ki Ruslar bundan son derece rahatsız oldular ve kendi halkı açısından da dünyada ‘biz hala ayaktayız’ mesajı vermek için böyle bir tatbikata giriştiler. Burada aynı zamanda Azerbaycan’a son zamanlarda ‘Topraklarımızı işgalden kurtaracağız’ söylemlerine karşı gösteriş amacı var. ‘Biz Ermenistan’ın yanındayız eğer Ermenistan’a saldırırsanız buradayız’ mesajı da vermek istiyorlar.

İLGİLİ HABER: AZERBAYCAN ORDUSU TEYAKKUZDA: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İLE MORALİ YÜKSEK

“RUSYA GÜÇLÜ GÖRÜNMEYE ÇALIŞIYOR”

Rusya’nın içerisinde durum kötü… Putin’in durumu çokta parlak değil. Aynı zamanda ekonomik olarak da Rusya’nın durumu parlak değil. Salgınla mücadele döneminde de ne kadar yetersiz olduklarını görmüş olduk. İşte bu eksikleri kapatmak için Rusya’nın her zaman duymuş olduğu ihtiyaç budur. Yani güce el atmak, güç kullanarak kendini ayakta tutabilmek ve güçlü görünmek. Ancak bu taktikler artık işe yaramıyor. Mesela Rusya’nın Azerbaycan sınırına yakın çok sayıda tank ve ağır silah getirdiği hakkında yazılar yazılıyor. Benimde buna yorumum; ‘Azerbaycan’daki demir tüccarları çok iyi para kazanacaklar çünkü Türkiye’nin verdiği SİHA’larla onların hepsi 1 gün içerisinde demir yığınına dönüşecektir.’ 

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE’DEN AZERBAYCAN’A SİHA DESTEĞİ

“RUSLAR ÇOK GÜÇLÜ OLDUKLARI YÖNÜNDE PROPAGANDA YAPTI”

Ben Sovyet ordusunda 2 sene Tankçı olarak görev yaptım. O zamanlar güya Rus ordusunun çok güçlü olduğu zamanlardı. Bizim 50 adet tankımız vardı. Savaş sinyali verildiği zaman 17 tank çıkabildi hangardan. 33 tanesi demir yığını gibi orada duruyordu sadece görüntü vardı. O 17 tanesinden de savaş bölgesine ancak 3 4 tane tank ulaşabiliyordu. Gerisi yolda dökülüyordu. Ama Ruslar propagandayı becerdikleri için dünyada çok güçlüyüz şeklinde bir algı operasyonu yaptı. Ruslar savaşçı bir millet değil 2 sene Sovyet ordusunda askerlik yaptığım için bunu Rusları yakından tanıdığım için söyleyebiliyorum. O dönem orduda Sovyetlerin içerisindeki her milletten asker vardı ve içlerinde en beceriksizleri Ruslardı. Yani Sovyetleri Sovyetler yapan gayrı Ruslardı özellikle Türkler başta olmak üzere diğer milletler…

İLGİLİ HABER: BAKAN ÇAVUŞOĞLU: TÜRK MİLLETİ OLARAK TÜM İMKANLARIMIZLA AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ

“TÜM DÜNYA AZERBAYCAN’IN HAKLI OLDUĞUNU BİLİYOR”

Bugün Suriye ve Libya’da Rus ordusunun neye muktedir olduklarını gördük. Azerbaycan ile Ermenistan’ın savaşacağı durumda tüm dünya Azerbaycan’ın haklı olduğunu biliyor. Türkiye’de bu konuda net tavrını ortaya koydu ve ‘Azerbaycan anti- terör operasyon kararı verirse her türlü silah ve asker desteğiyle yanındayız’ mesajını verdi. Bu mesajdan sonra Rusların ciddi şekilde bu savaşa katılacaklarını asla ve asla düşünmüyorum. Çünkü Ruslar, federasyon içerisinde 40 milyon Müslüman Türk olduğunun farkında ve onlarda Ruslardan memnun değil. Rus halkı da Rusya’nın dışarıda bu kadar savaş içerisinde olmasından memnun değil, artık eski ideolojik Rus halkı yok.

İLGİLİ HABER: TÜRKMEN LİDERİ SALİHİ’DEN AZERBAYCAN’A DESTEK

“RUSLAR SADECE GÖZ KORKUTMAYA ÇALIŞIYOR”

Türkiye, Pakistan, Ukrayna, Macaristan hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en son Karabağ’ın işgal altında olduğunu kabul etti. Yani tüm dünya Azerbaycan’ın bu konuda haklı olduğunu kabul etti ve beyan etti. Ruslarda Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü resmi olarak tanıdı o açıdan Azerbaycan çok rahat bir şekilde anti-terör operasyonunu başlatabilir ve topraklarını işgalden kurtarabilir. Maalesef bu konuda sadece siyasi irade eksikliğimiz bulunuyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ayağına gelen bu ikinci fırsat. O yüzden Rusya bu şekilde sadece göz korkutmaya çalışıyor ama benim açımdan bunun hiçbir anlamı yok ve hiçbir şey ifade etmiyor.

İLGİLİ HABER: ERMENİSTAN ORDUSU AZERBAYCAN’IN SİVİL YERLEŞİM YERLERİNE ATEŞ AÇTI

“TÜRK MİLLETİ OLARAK RUSLARA KARŞI DİK DURMALIYIZ”

Tamamıyla taktiksel bir adımdır. Biz Ruslara karşı Türk milleti olarak dünyanın her yerinde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli ve dik durmalıyız çünkü biz çok daha avantajlıyız. Bu konuda hem haklıyız hem sayıca 5 kat üstünlüğümüz bulunuyor hem de Ruslardan çok daha fazla savaşçı bir milletiz. Vatan uğrunda ölmeye onlardan 10 kat daha fazla hazırız yani her açıdan avantajlıyız. O yüzden Ruslardan asla ve asla korkmaya gerek yok. Rusların psikolojisini iyi bildiğim için bunu net bir şekilde söyleyebilirim tam tersine Ruslarına üzerine cesaretle gittiğin anda geri çekilecekler ve şartlarını kabul edeceklerdir. “

Azerbaycan
Ermenistan
Rusya
tatbikat
Bunlara da bakın: