Rusya ve Çin'in Avrupa'da dezenformasyon çalışması yaptığı ortaya çıktı

11 Haziran 2020, 21:19
European union concept, digital illustration.

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Rusya ve Çin’in Avrupa Birliği (AB) içerisinde dezenformasyon kampanyası yürüttüğü iddia edildi. Yürütülen kampanyanın koronavirüs konusundaki asılsız haberlerin yayılması için gerçekleştirildiği bildirildi.

İLGİLİ HABER: RUSYA İNSAN FİŞLEMEDE ÇİN’E RAKİP OLUYOR!

ÇİN İLK DEFA BÖYLE BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDE

Avrupa Komisyonu, Rusya ve Çin hükumetinin AB içerisinde algı operasyonları ve yanlış bilgilendirme kampanyaları yaptığını söyledi. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Çin’in ilk defa bu şekilde bir kampanya yürüttüğünü iddia etti.

İLGİLİ HABER: ÇİN SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ALGI YARATMAYA DEVAM EDİYOR!

ÇİN BÜYÜKELÇİLİKLERİ ASILSIZ HABER YAYDI

Fransız politikacılar, Çin hükumetini, büyükelçiliklerin internet sitelerinden nisan ayı ortalarında Avrupa’da huzurevlerinde ve bakımevlerinde çalışan işçilerin istifa ederek buradaki yaşlıları ölüme terk ettiği haberlerini yaymakla suçladı. Hatta Çinli bir diplomat, 80 Fransız milletvekilinin Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebhreyesus’a karşı ırkçılık yaptığını iddia etti.

İLGİLİ HABER: ORTA ASYA’DA ÇİN’İN ASKERİ GÜCÜ YÜKSELİYOR: RUSYA BÖLGEDEKİ GÜCÜNÜ KAPTIRIYOR MU?

ÇİN VE RUSYA’NIN İLK ÇALIŞMASI DEĞİL

Konuya ilişkin basına açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, “Tanık olduğumuz şey demokrasimize zarar veren söylentiler ve kriz yaratma çabası. Bu durum eski Sovyetler Birliği üerinde gizli Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait biyolojik laboratuvar olduğu iddiasını Kremlin ve Çin hükumetinin devlet medyaları yoluyla yaymasına benziyor.”  diye konuştu.

İLGİLİ HABER: ÇİN MERKEZLİ İNTERNET SİTELERİ, ŞİMDİ DE KIRGIZİSTAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE GÖZ DİKTİ!

KORONAVİRÜS KONUSUNDA BASKI KURULDU

Ayrıca mart ayında Çin medyasında yer alan ve Kremlin kaynaklarına dayandırılan dezenformasyon çalışmaları ile ilgili raporlarda hazırlandı. Bu kapsamda Avrupa parlamentosundaki milletvekillerinin Çin yönetiminden gelen baskılar ve algı çalışması nedeniyle koronavirüs salgını hakkında hazırlanan raporun içeriğini tahrip ettiği ortaya çıktı.

İLGİLİ HABER: ÇİN, KORONAVİRÜS AŞI ÇALIŞMALARINA SİBER SALDIRI DÜZENLİYOR!

Avrupa Birliği
Çin
dezenformasyon
Rusya
Bunlara da bakın: