Rusya vatandaşları, Tacikistan- Özbekistan sınırında mahsur kaldı

Güncel
Aybala Polat
17 Haziran 2020, 14:26
Aybala Polat
17 Haziran 2020, 14:26

Tacikistan’ın Sogd bölgesinde, koronavirüs nedeniyle kapatılan sınırda, 60’tan fazla Rusya vatandaşı mahsur kaldı.

Sogd’daki Oybek sınırında bekleyen Rus vatandaşları kara ulaşımının kapatılması nedeniyle mahsur kaldı. Rusya, vatandaşlarının Tacikistan’dan ülkeye dönmeleri için için uçak ayarladıklarını belirtti. Rusya vatandaşları ise 400 avroluk biletler için paraları olmadığını belirterek, kara yolunun açılmasını bekleyeceklerini söyledi.

“RUSYA’DAN ÇÖZÜM BULMASINI İSTİYORUZ”

Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Rusya’nın anlaşarak yeşil koridoru açmaları umuduyla sınırda bekleyen Rusya vatandaşları, paralarının bittiğini ve yaşayacak yerlerinin de olmadığını, bu nedenle zor durumda kaldıklarını belirtti. Khujand’daki Rus konsolosluğuna birkaç kez başvurduklarını ve istenilen dilekçeyi imzalayıp, Duşanbe’deki Rus Büyükelçiliğine gönderdiklerini ancak sorunlarının hala çözülmediğini ifade eden mağdurlar, “60 kişiden fazlayız,  bilet satın alabilenler uçakla dönebildiler. Ama biz ve akrabalarımız hala buradayız. Rusya’nın başka bir ülkede zor durumda kalan vatandaşlarını korumasını ve bir çözüm bulmasını istiyoruz.” dedi. 

RUSYA YEŞİL KORİDOR İÇİN UĞRAŞIYOR

Khujand’daki Rusya Başkonsolosluğu, Tacikistan’da kalan ve Rusya’ya arabaları ile gitmek isteyen vatandaşlarının sorunlarını bildiklerini mümkün olduğunca yardım ettiklerini bildirdi. Ayrıca Başkonsolosluk, kapalı olan sınırın açılmasına yönelik bir gelişme olmadığı bilgisini verdi. Duşanbe’deki Rusya Büyükelçiliği ise Rus vatandaşlarının ve ailelerinin, özellikle de çocukların ve kadınların güvenliğini sağlamak için uğraştıklarını, ıssız ve seyrek nüfuslu bir bölgede uzun bir yolculuk için önemler alınması gerektiğini belirtti.

BİRÇOK ÜLKENİN VATANDAŞI BÖLGEDE MAHSUR

Bölgede diğer ülkelerde çalışıp salgın sürecinde ülkesine dönmeye çalışan ve sınırlarda mahsur kalan pek çok kişi bulunuyor. Ülkeler karşılıklı yeşil koridor çalışmaları ile sorunları çözmeye çalışıyorlar.