Rusya, Uluslararası Gaz Birliğinden men edildi

Güncel
Anife Bilal
09 Mayıs 2022, 11:21
Anife Bilal
09 Mayıs 2022, 11:21

Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya uluslararası örgütlerinden dışlanmaya devam ediyor. Uluslararası Gaz Birliği (IGU), Rus şirketlerinin üyeliğini askıya alındığını duyurdu.

Uluslararası Gaz Birliği (IGU), Rus şirketleri Gazprom ve Novatek’in örgütteki tüm faaliyetlerine katılımı askıya aldı. Bu karar bağlamında bu sene Uluslararası Gaz Kongresine (IGC) ev sahipliği yapacak olan Kore Gaz Birliği yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İlgili karar nedeniyle Kore Gaz Birliği, konuşmacı, heyet, fuara katılım veya sponsor olarak dahil olmak üzere Rus kuruluşlarının IGC-2022’ye katılımını sağlayamayacak.”

RUSYA, ULUSLARARASI GAZ BİRLİĞİNDEN MEN EDİLDİ

Gazprom ve Novatek şirketleri kongreye katılma hazırlıkları başlamıştı. İki şirkette fuarda stant açmayı planlıyordu. Şirket yöneticileri Aleksey Miller ve Leonid Mihelson’un isimleri Güney Kore’de düzenlenecek olan kongrede konuşmacı listesinde yer alıyordu.

Uluslararası Gaz Birliği (IGU) 1931’de kuruldu. Kuruluşunun 160’tan fazla üyesi, küresel gaz pazarının yüzde 95’inden fazlasını temsil eden gaz endüstrisinin dernek ve şirketlerinden oluşuyor.