Rusya, Ukrayna’yı AİHM’ye "şikayet" etti!

Güvenlik
Anife Bilal
23 Temmuz 2021, 15:10
Anife Bilal
23 Temmuz 2021, 15:10

Rusya, Ukrayna’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) “şikayet” etti. Rusya Başsavcılığından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı verdiği şikayetin bir dizi “ihlal” ile ilgili olduğunu iddia edildi. Sözde şikayeti değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın ana amacının propaganda olduğunu ifade etti.

Rusya Başsavcılığı, dün yaptığı açıklamada Rusya’nın ilk kez AİHM’ye bir ülkeyi şikayet ettiğini duyurdu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin çeşitli maddelerini ihlal etmiş olması nedeniyle Ukrayna’yı AİHM’ye şikayet ettiklerini ileri sürüldü. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelttiği “suçlamalar” arasında; Rus iş insanlarının ve Rusça konuşan insanlara yönelik ayrımcılık yapma, ifade özgürlüğünün kısıtlanması, Kuzey Kırım Kanalı’ndan işgal altındaki Kırım’a sağlanan suyun engellenmesi ayrıca Euromeydan olayları ile Donbas’ta yürütülen operasyonlar sırasında insanların öldürülmesi gibi iddialar bulunuyor. Bununla birlikte Rusya, Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağının düşmesinden Ukrayna’nın sorumlu olduğunu iddia ediyor.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI: RUSYA PROPAGANDA AMACIYLA AİHM’YE BAŞVURDU

Rusya’nın AİHM’ye Ukrayna’ya karşı verdiği şikayeti değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, “AİHM’nin yargısına karışmadan, bu iddianın kabul edilme şansının olmadığını kesinlikle söyleyebilirim. Rusya sadece propaganda amacıyla böyle bir başvuruda bulundu. Bu şikayet, enformasyon, gürültü ve mahkemenin zaman kaybı dışında başka bir sonuca ulaşamayacak.” dedi.

“UKRAYNA İŞGALCİ DEVLETİN KARŞISINA ÇIKAN SORUNLARI ÇÖZMEK ZORUNDA DEĞİL”

İşgalci devlet Rusya’nın AİHM’ye yaptığı başvuruyu yorumlayan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Rusya’nın özellikle Ukrayna’nın işgal altındaki Kırım’a su sağlamadığı konusundaki şikayetinin “tamamen asılsız” olduğunu vurguladı. Korınevıç yaptığı açıklamada, “Uluslararası insancıl hukuka göre işgalci devlet, işgal altına aldığı topraklarda olan her şeyden sorumludur. 12 Ağustos 1949 tarihli Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesinin 55. maddesinin 1. fıkrasına göre işgalci devlet mevcut tüm araçlarla nüfusa yiyecek ve tıbbi malzeme sağlaması gerekiyor; yani işgal edilen bölgenin kaynakları yetersizse gerekli gıda, tıbbi malzeme ve diğer malzemeler tedarik edilmelidir. Bu hükümler, elbette, su gibi bir kaynak için de geçerlidir” diye kaydetti.

Temsilci Korıneviç, işgal altındaki Kırım’a su sağlamanın işgalci Rusya için pahalıya mal olduğunu hatırlattı. Korıneviç, uluslararası baskıyı kullanarak Ukrayna’yı su tedarikini yeniden sağlamaya zorlamak için çalışan Moskova’nın hedeflerini yorumlayarak, “ Ukrayna, işgalci devletin karşısına çıkan sorunları çözmek zorunda değil” ifadelerini kullandı.