Rusya, Ukrayna'ya silah taşıyan konvoylara saldırmakla tehdit ediyor

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 21:23
Anife Bilal
12 Mart 2022, 21:23

24 Şubat 2022 tarihinde Rusya Federasyonu’nun saldırısına uğrayan Ukrayna, Batılı ortaklarından destek almaya devam ediyor. Komşu ülkesi Ukrayna’ya haince saldıran Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya verilen bu askeri ve mali destekten rahatsız oldu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Ukrayna ordusu için silah taşıyan yabancı konvoyların Rus ordusunun hedefi olacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova’nın Ukrayna’ya Batı’dan getirilen silahları ve savunma desteğini hedef alabileceğini ifade etti. Ryabkov açıklamasında “Washington tarafından yönetilen, Ukrayna’ya bir dizi ülkeden silah pompalanması sürecinin sadece tehlikeli bir gidişat olmadığı, aynı zamanda ilgili konvoyları meşru hedefler haline getiren bir eylem olduğu konusunda ABD’yi uyardık” diye konuştu.

STOLTENBERG: RUSYA SALDIRGAN, UKRAYNA KENDİNİ SAVUNUYOR

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı Ukrayna’ya silah ve mühimmat sağlayan ülkelere düzenlenen bir saldırının, Doğu Avrupa’da şiddetlenen savaşı tehlikeli bir şekilde tırmandıracağı konusunda uyarmıştı. Jens Stoltenberg, “Müttefikler Ukrayna’ya BM Tüzüğünde yer alan kendini savunma hakkını savunmasına yardım ediyor. Rusya saldırgan, Ukrayna kendini savunuyor.” ifadelerini kullandı.