Rusya Ukrayna’ya başlattığı savaştan bu yana 22 bin 500 savaş suçu işledi

Güncel
_QHA Ankara
11 Temmuz 2022, 14:50
_QHA Ankara
11 Temmuz 2022, 14:50

Ukrayna’da topyekun işgal girişimi ve saldırı gerçekleştiren Rusya Federasyonu, bölgede sivillere saldırmaya ve uluslararası hukuka göre savaş suçu kategorisinde yer alan fiilleri ardı arkasına işlemeye devam ediyor. Ukrayna Başsavcılığı, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan bu yana 22 bin 500 suç işlediğini açıkladı. Bu suçların 21 bin 667’si savaş yasa ve geleneklerinin ihlali, 73’ü savaş planlama, hazırlama, başlatma ve yürütme, 21’i savaş propagandası ve 733’ü ise diğer suçlarla ilgili olarak sıralandı.

İşgalci Rusya, Ukrayna’da başlattığı ve 5 aydır saldırılarına devam ettiği savaşta, 22 bin 500 suç işledi. Bu suçların içerisinde savaş yasa ve geleneklerinin ihlali, savaş planlama, hazırlanma, başlatma ve yürütme, propaganda ve birçok suç olduğu belirtildi. Ukrayna Başsavcılığı, Ukrayna’da Rusya’nın savaş başlattığı 24 Şubat 2022’den bu yana işlenen savaş suçlarının ve diğer suçları belgeledi.

RUSYA SAVAŞ SUÇLARININ YANINDA UKRAYNA’NIN ULUSAL GÜVENLİĞİNİ DE İHLAL EDEREK ULUSLARARASI SUÇA İMZA ATIYOR

Ukrayna’ya karşı saldırılara devam eden Rusya, bu suçların yanı sıra, Ukrayna’nın ulusal güvenliğine karşı 10 bin 922 suç tanımına giren eylemlere imza attı. Bu suçların 7 bin 606’sı Ukrayna sınırlarının toprak bütünlüğüne ve dokunulmazlığına tecavüz, bin 283’ü vatana ihanet, bin 534’ü düşmanla işbirliği, 87’si saldırgan güce yardım, 64’ü sabotaj ve 348’i diğer suçlarla ilgili olduğu bildirildi.

Rusya’nın işgali ve saldırganlığından en çok etkilenenler toplum tabakalarında birisi de çocuklar oldu. Ukrayna’ya  karşı başlatılan savaştan bu yana 347 çocuk öldü, 648’i ise yaralandı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović, Ukrayna’daki savaşın insan hakları açısından sonuçlarına ilişkin bir muhtıra yayımlamıştı.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

https://qha.com.tr/haberler/rusya-donetsk-bolgesinde-bir-apartmana-fuze-atti-en-az-18-olu/422192/

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.