Rusya, Ukrayna'ya ait doğalgazı çalmaya devam ediyor

29 Mayıs 2019, 17:42

Rusya işgal edilen Kırım’daki Ukrayna’ya ait doğalgaz kaynakları yasa dışı olarak kullanarak onlardan 9,2 milyar metreküp doğalgaz çıkarttı.

Ukrayna şirketi olan Çernomorneftegaz Genel Müdürü Svetlana Nejnova yaptığı açıklamada Rusya’nın şu an Çernomorneftegaz’a ait 9 kaynağı kullandığını belirtirken, “Rusya hala doğalgaz çıkarıyor ve bugüne kadar Ukrayna’ya ait kaynaklardan yasa dışı olarak 9,2 milyar metreküp doğalgaz çıkarıldı.” dedi.

İŞGALCİLER SONDAJ KULELERİNİ DE GASP ETTİ

Söz konusu hacmin tüm Ukrayna endüstrisinin bir yıllık çalışması için yetebileceği belirtildi.

Nejnova, “En son bizim ‘Petro Godovanets’ ve ‘Ukrayna’ isimli sondaj kulelerini gördüğümde onların adları boya ile kaplanmıştı. Ve adları Kırım-1 ve Kırım-2 olarak yazılmıştı. Görüntü olarak 2014 yılıyla kıyaslanırsa sondaj kuleleri çok kötü durumda. Ruslar bir yatırım yapmıyor sadece tüketiyorlar.” diye kaydetti.

UKRAYNA’NIN ZARARI 5 MİLYAR DOLAR

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna Karadeniz’deki sondaj kuleleri kaybetti. Bunun sonucunda Ukrayna’nın aldığı zarar yaklaşık 5 milyar dolar olarak değerlendiriliyor.

2017 yılında Ukrayna’nın devlet kontrolündeki petrol ve doğal gaz şirketi Naftogaz, Hollanda’nın Lahey şehrinde bulunan Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi’nde Rusya’ya karşı dava açarak, işgal edilen Kırım’daki Naftogaz varlıklarının Rusya tarafından yasa dışı alıkonulması sonucunda aldığı zararı tazmin etmeyi talep etmişti.

doğalgaz
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: