Rusya, Ukrayna'ya ait 500'den fazla uydu frekansını ele geçirdi

Güncel
Anife Bilal
17 Eylül 2019, 14:25
Anife Bilal
17 Eylül 2019, 14:25

Rusya’nın, Ukrayna’ya ait 500’den fazla uydu frekansını ele geçirdiği ve bunları yasa dışı olarak kullandığı ortaya çıktı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yıllık toplantısında konuşan Ukrayna Radyo ve Televizyon Konseyi üyesi Valentin Koval, “Rusya tarafından ele geçirilen ve yasa dışı kullanılan frekansların sayısı 503. Daha da fazlası, bu Ukrayna yayıncılarına ait 503 verici ve yüzlerce anten demek. Bunun dışında Ukrayna’nın doğusunda Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yayın yapan 50 televizyon ve 20 radyo yayıcı istasyonu ele geçirildi.” diye anlattı.

Ayrıca Koval 2014 yılında işgalcilerin Kırım ve Donbas’ta ilk önce televizyon ve radyo vericilerinin ayarlarını değiştirdiğine dikkat çekti. Şu an ele geçirilmiş frekansları kullanan şirketlerin Ukrayna Radyo ve Televizyon Konseyi tarafından kontrol edilmediğini belirten Ukrayna temsilcisi bu yüzden onların gazetecilik standartlarına ve temel özgürlüklerine uymasından söz edilemeyeceğini ifade ederek, “Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşlarının 5 yıldır bilgiye özgür erişim hakkından mahrum bırakıldığını söyleyebiliriz.” dedi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından düzenlenen yıllık toplantı 16 Eylül 2019’da Varşova’da başlamıştı.