Rusya, Ukrayna sınırındaki kan ve diğer tıbbi malzeme stoklarını arttırdı

Güncel
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 10:49
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 10:49

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı büyütmesi Kremlin ile Batı arasındaki gerginliği artırırken basında çıkan haberlerde Rusya’nın savaş durumunda yaralıları tedavi etmek için Ukrayna sınırına kan sevkiyatı yapmaya başladığı duyuruldu. Öte yandan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırı düzenleme kabiliyetine eriştiğini ifade etti.

Rusya-Ukrayna sınırındaki tansiyon yükselmeye devam ediyor. Reuters haber ajansı, 28 Ocak 2022’de Moskova’nın savaş durumunda yaralıları tedavi etmek için Ukrayna sınırına kan ve diğer tıbbi malzemeleri göndermeye başladığını bildirdi. Haber ajansına konuşan üç ABD’li yetkiliye göre, Kremlin, bölgedeki askeri yığınağını, tıbbi malzemeleri ve kan tedarikini kapsayacak şekilde genişletti. Yetkililer, söz konusu adımın Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaya hazırlandığına işaret ettiğini belirtti.

“PUTİN ARTIK UKRAYNA’YA SALDIRI DÜZENLEME KABİLİYETİNE ERİŞMİŞ DURUMUNDA”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pentagon’da dün düzenlenen basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma olasılığı konusunda açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Belarus ve işgal altındaki Kırım Yarımadası dahil Ukrayna sınırı boyunca yüz binlerce asker yığdığını ve bu yığınağı artırmaya sürdürdüğünü belirten Lloyd, “Putin’in bu güçleri Ukrayna’ya karşı kullanmak için henüz nihai bir karar verdiğine inanmıyor olsak da, açıkçası artık bunu yapma kabiliyetine erişmiş durumda.” ifadeleri kullandı.

Austin, Putin’in 100 binden fazla askerden oluşan gücünün Ukrayna kentlerini ve önemli bölgelerini ele geçirmek için veya işgal altında bulunan Ukrayna topraklarının  “tanınmasını” sağlamak için kullanabileceğini kaydetti.