Rusya, Ukrayna sınırındaki AGİT misyonunun görev süresini uzatmayı reddetti

Güvenlik
Anife Bilal
03 Eylül 2021, 09:38
Anife Bilal
03 Eylül 2021, 09:38

Rusya, işgal altında bulunan Ukrayna toprakları ile Rusya devlet sınırları arasında bulunan iki kontrol noktasında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gözlem Misyonu’nun görev süresinin uzatılmasını istemedi. Ukrayna, Rusya’dan AGİT Gözlem Misyonu’na yönelik zararlı faaliyetlere derhal son vermesi çağrısı yaptı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi toplantısı, bugün Viyana’da düzenledi. Toplantıda açıklama yapan Rusya temsilcisi, ülkesinin işgal altında bulunan Ukrayna toprakları ile Rusya devlet sınırları arasında bulunan Donetsk ve Gukovo kontrol noktalarında gözlem yapan AGİT Gözlem Misyonu’nun görev süresini 30 Eylül’den sonra uzatmayacağını duyurdu.

“RUSYA MİNSK ANLAŞMALARININ UYGULAMASINI KASITLI OLARAK SABOTE EDİYOR”

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu Ukrayna Heyeti yaptığı açıklamada, Rusya’nın bu kararıyla Minsk Anlaşmalarının uygulama sürecini kasıtlı olarak sabote ettiği ifade edildi. Açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun bu kararını, geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarına silah, askeri teçhizat, mühimmat, düzenli birlik ve paralı asker tedarikini sürdürme ve artırma planlarının kanıtı olarak görüyoruz” ifadeleri kullanıldı. Rus tarafının kararını kınayan Ukrayna heyeti, AGİT Gözlem Misyonu’na yönelik zararlı faaliyetlere derhal son verilmesi ve Minsk Anlaşmaları çerçevesinde aldığı yükümlülükleri yerine getirmesi çağrısı yaptı.

AGİT MİSYONU, TEMMUZ 2014’DEN BERİ GÖZLEM YAPIYOR

AGİT Daimi Konseyi kararı uyarınca, AGİT Gözlem Misyonu 29 Temmuz 2014 tarihinden itibaren Rusya-Ukrayna devlet sınırında bulunan Donetsk ve Gurkovo kontrol noktalarında görev yapıyor. 22 uluslararası gözlemciden oluşan misyon, iki Rus kontrol noktasındaki durumu ve sınır ötesi hareketleri izliyor ve buna dayanarak raporlar hazırlıyor.