Rusya, Ukrayna sınırına yakın askeri potansiyelini üçe katladı

18 Şubat 2020, 17:46

Rusya, Ukrayna sınırına yakın askeri potansiyelini üçe katladı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü temsilcisi Vadim Skibitskiy, Rusya’nın, Ukrayna sınırlarına yakın askeri potansiyelini üçe katladığını belirtti.

Baş Müdürlüğün tahminlerine göre, 2022-2023’te, Rusya Federasyonu hücum grupları, seferberlik olmaksızın Ukrayna’ya karşı tam teşekküllü stratejik saldırı eylemleri gerçekleştirebilecek.

Açıklamada, saldırgan bir ülke olarak Rusya’nın, ana çabalarını saldırı silahlarının modernizasyonu ve güncellenmesine yönelttiği belirtilirken, “Nükleer bileşenin yeniden teçhizatı yapılıyor. ‘Topol’ füze sistemlerinin yerini ‘Yars’ sistemleri alacak. Yeni ‘Sarmat’ füze sisteminin geliştirilmesi devam ediyor ” denildi.

Bir televizyon kanalındaki “PROViysko” programına katılan Skibitskiy, bu tür füzelerin 12 bin kilometre menzile sahip olduğunu, bunun da sadece Ukrayna için değil, aynı zamanda tüm Avrupa ülkeleri için de bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal eden Rusya destekli teröristlerin bu sabah Ukrayna güçlerine saldırı düzenlediği bildirilmişti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak yaptığı açıklamada, Lugansk bölgesinde gerçekleşen çatışma sonucunda bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Homçak, çatışmada 3 Ukraynalı askerin de yaralandığını belirtirken 4 teröristin öldürüldüğü ve 6 teröristin de yaralandığını bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, Donbas bölgesinde Ukrayna askerlerine saldırı düzenlenmesi sonucu Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyine toplanma çağrısında bulundu.

Ukrayna
Bunlara da bakın: