Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana ilk! Erdoğan, Putin ile İran'da bir araya geldi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Temmuz 2022, 21:08
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Temmuz 2022, 21:08

İran’ın başkenti Tahran’da resmi temaslarını sürdüren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Böylece, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana Erdoğan, Putin ile ilk kez yüz yüze görüştü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana Üçlü Zirvesi kapsamında İran’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Tahran Uluslararası Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Böylece iki ülke liderinin Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana ilk yüz yüze görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin en son 29 Eylül 2021 tarihinde Rusya’nın Soçi kentinde yüz yüze görüşmüştü.

Baş başa görüşme öncesi salona girişte el sıkışarak basın mensuplarına görüntü veren iki lider, kısa birer konuşma yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının aktardığı bilgiye göre konuşmasına teşekkürlerini ileterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze görüşmedikleri süreç içinde Rusya ile diplomasiyi telefonla sürdürdüklerini anımsattı.

“ASTANA FORMATINDA BİR ARAYA GELİNMESİ BÜYÜK AVANTAJ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Astana formatında bir araya gelinmesinin çok büyük bir avantaj olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Dışarıda da dostları gördük. Gerçekten bugün yoğun bir gündemi sizlerle paylaşacağız. İnanıyorum ki bu süreç içerisinde hakikaten arabuluculuk formatında da Rusya’nın yaklaşım tarzı olumlu istikamette sürüyor. Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice, tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir. Ben şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin verimli geçeceğini umuyorum.”