Rusya, Ukrayna'nın Nikopol kentine 60'ın üzerinde roket fırlattı

Güncel
Anife Bilal
18 Temmuz 2022, 11:10
Anife Bilal
18 Temmuz 2022, 11:10

Rusya, işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna’nın kentlerine saldırmaya devam ediyor. Rus ordusu, gece saatlerinde Dnipropetrovsk bölgesinde bulunan Nikopol kentine 60’tan fazla roket attı.

İşgalci Rus ordusu, 17 ile 18 Temmuz’u bağlayan gecede Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesinde bulunan Nİkopol kentine saldırdı. Dnipropetrovsk Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Valentın Rezniçenko yaptığı açıklamada, “Yine saldırıya uğradık… Rus birlikleri, gece saatlerinde çoklu roketatar sistemleri ile Nikopol kentine ateş açtı. 60’tan fazla roket yerleşim bölgesini ve kentin altyapısını hedef aldı.” ifadeleri kullandı.

İlk verilere göre saldırılarda 75 yaşındaki bir kadın yaralandı. Onlarca müstakil ev yıkıldı. Su ve gaz boru hatları hasar gördü. Ayrıca Rus roketleri bir hastaneyi, sanayi ve enerji işletmelerini, liman tesislerini de vurdu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.