Rusya, Ukrayna'nın Mıkolayiv bölgesine füze saldırısı düzenledi: 5 sivil hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 17:17
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 17:17

Rus birliklerinin, Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesine çok namlulu roketatar sistemleriyle 28 saldırı gerçekleştirdiği, 5 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kırılo Timoşenko (Kyrylo Timoshenko), 13 Temmuz 2022 tarihinde Telegram üzenden yaptığı açıklamada sabah itibariyle Rus kuvvetlerinin Mıkolayiv bölgesine çok namlulu roketatar sistemleriyle 28 saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Timoşenko açıklamasında, “Bu sabah itibarıyla düşman çeşitli yerleşim birimlerine MLRS (çok namlulu roketatar sistemi) ile 28 saldırı gerçekleştirdi. Bunun sonucunda bir hastane ve konut binaları hasar gördü. Ayrıca Vitovskiy’e topçu ateşi düzenlendi. Ön bilgilere göre 5 sivil hayatını kaybetti” ifadelerine yer verdi.

Rus işgal güçleri, 12 Temmuz’da da Ukrayna’nın Mıkolayiv kentindeki 2 tıbbi tesise ve bir eve roket atmıştı. Mıkolayiv bölgesindeki Baştanka’ya iki roket atarak bir kadını öldürmüştü.

RUSYA UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞTA SİVİLLERİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.