Rusya, Ukrayna'nın Kropıvnıtskıy kentine füze attı: 5 kişi öldü

Güncel
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 16:39
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 16:39

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya füze atmayı sürdürüyor. Rus ordusu bugün öğlen saatlerinde Ukrayna’nın Kropıvnıtskıy kentine füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti ve 25 kişi yaralandı.

Rus işgal güçleri, bugün saat 12.30 civarında Ukrayna’nın Kropıvnıtskıy kentine füze attı. Bölge yetkilileri yaptıkları açıklamada, Rus füzelerinin Hava Akademisi ve Urga şirketinin hangarlarını vurduğunu aktardı.

Saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiği ve 12 asker ile 13 sivil olmak üzere toplamda 25 kişinin yaralandığı bildirildi. Bunun dışında saldırıda Urga sivil havayolu şirketine ait bir AN-26 sivil uçağının ve eğitim uçaklarının hasar gördüğü ayrıca etraftaki evlerin de zarar gördüğü ifade edildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.