Rusya, Ukrayna'nın güneyine bir günde 18 füze attı

Güncel
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 18:22
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 18:22

Rus ordusu, bu sabah Ukrayna’nın güneyine hava saldırısına devam etti. Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Kim, Rus işgal güçlerinin sabah erken saatlerinde Ukrayna güney bölgelerine 18 füze attığını bildirdi.

Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Kim, Rusya’nın bu sabah erken saatlerinde Ukrayna’nın Odesa ve Mıkolayiv bölgelerine toplamda 18 füze attığını ifade etti. Bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Vitaliy Kim, “Sabah erken saatlerinde 6 X-59 füze uçaklardan atıldı ve S-300 tipi füze sistemlerinden 12 füze fırlatıldı. Füzelerim bir kısmı imha edildi, bazıları ıskaladı. Hedeflere isabet edenler; kritik altyapıya ve işletmeleri vurdu. Faaliyette olmayan demiryolu köprüsünün üç bölümü yıkıldı. Neyse ki can kaybı yaşanmadı.” dedi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.