Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları nasıl finanse ediyor?

Güvenlik
Anife Bilal
19 Ocak 2020, 18:26
Anife Bilal
19 Ocak 2020, 18:26

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), ayrılıkçı teröristler tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LNR) Rusya tarafından finanse edilme yollarını ortaya çıkardı.

SBU tarafından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun işgal edilen Lugansk bölgesinin topraklarında oluşturulan sözde devlet oluşumuna her yıl en az 30 milyar Rus ruble harcadığı bildirildi.

PARALAR GÜNEY OSETYA ÜZERİNDEN

Finansmanı gizlemek için Rusya’nın Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’nın banka sistemini kullandığı belirtildi. Rusya’nın Güney Osetya’daki bankaya gönderdiği paralar daha sonra sözde LNR “devlet bankasına” aktarılıyor. Daha sonra Rusya’dan gelen paralar sözde LNR “maliye bakanlığı” tarafından işgalci makamların ve “kolluk kuvvetlerinin” finansmanı için tahsis ediyor.

Açıklamada, “Sözde cumhuriyetin ve yasa dışı silahlı grupların finansman sistemindeki kilit rolü sözde Maliye Bakanı ve sözde LNR Devlet Bankası Müdürü direktörü oynuyor.” denildi.

BİR AYAKLARI MOSKOVA’DA

Sözde Maliye Bakanı ve sözde LNR Devlet Bankası Müdürü 2014 yılından bu yana Rusya Federasyonu hükûmet yapılarındaki temsilcilerle temasa geçiyor ve sistematik olarak Moskova’ya seyahat ediyor.

İlgili şahıslara “anayasal düzeninin zorla değiştirilmesi veya devrilmesi, devlet iktidarının ele geçirilmesi, Ukrayna toprakları veya devlet sınırlarını değiştirmek amacıyla işlenen finansman eylemleri” suçlamalarının yöneltildiği ve onlar hakkında arama emri çıkarıldığı belirtildi.