Rusya, Ukrayna'nın buğday rezervlerini, işgal altındaki Kırım'a kaçırıyor!

Güncel
Anife Bilal
25 Nisan 2022, 18:22
Anife Bilal
25 Nisan 2022, 18:22

Rus işgal güçleri, ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait buğdayları ve tahıl ürünlerini çalmaya devam ediyor. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgalcilerin, Herson bölgesindeki Novooleksiyivka kasabasında depolanan tüm buğdayı işgal altındaki Kırım’a kaçırdığını bildirdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus işgalcilerin Herson bölgesindeki Novooleksiyivka kasabasında bulunan tahıl deposunu boşaltarak tüm tahılı işgal altındaki Kırım’a kaçırdıklarını duyurdu. Denisova, “Vagonlarının üzerinde buğday yazan bir trenin de Kerç Köprüsü üzerinden yarımadadan ayrıldığını görüldü. Rusya Federasyonu’na bağlı savaşan Ramazan Kadirov’un askerleri, Geniçesk bölgesinde toplamda yaklaşık 20 bin hektarlık alana buğday ekimi yapan  Agrospivdrujnist işletmesine el koydu.” diye bildirdi.

Denisova, Rusya’nın söz konusu faaliyetlerinin savaş suçu ve Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesinin ihlali olduğunu vurguladı.

Daha önce Rus işgali altında bulunan Ukrayna’nın Berdyansk kentinin limanında bulunan 5 buğday yüklü geminin kaybolduğu bildirilmişti.

UKRAYNA, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5’İNCİ BUĞDAY İHRACATÇISI

Yaklaşık yüzde 70’i verimli topraklarla kaplı olan Ukrayna’nın 32 milyon hektarlık ekilebilir araziye sahip olduğu belirtiliyor. Bu oran, tüm Avrupa Birliği’ndeki (AB) ekilebilir arazinin 3’te 1’ine tekabül ediyor.

Öte yandan Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından biri olduğu belirtiliyor. Yüzyıllardır önemli bir buğday üreticisi konumunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak da adlandırılan Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.  Ukrayna’nın Rusya tarafından saldırıya uğraması nedeniyle dünyadaki buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enerji ve emtia bilgileri sağlayıcısı S&P Global Platts’a göre, Rusya ve Ukrayna’nın 2021-2022 hasat yılında toplam 60 milyon ton buğday ihraç etmesi bekleniyordu. Bu ithalatın büyük çoğunluğu ise Karadeniz’den yapılıyor. Savaşın başından beri Rusya, Ukrayna’nın Azak Denizi ve Karadeniz’deki limanlarını bloke ediyor. Bu nedenle geçmiş mahsullerden kalan buğday Ukrayna’dan çıkarılamıyor.