Rusya, Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'e füze saldırısı düzenledi

Güncel
Anife Bilal
26 Haziran 2022, 12:26
Anife Bilal
26 Haziran 2022, 12:26

Rusya, bu sabah Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e füze saldırısı düzenledi. Füzelerden biri 9 katlı bir binaya isabet etti

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya füze atmaya devam ediyor. Rus işgal güçleri 26 Haziran 2022’de sabah saatlerinde başkent Kıyiv’e füze saldırısı düzenledi. Füzelerden biri Kıyiv’in Şevçenkiyskiy semtindeki 9 katlı apartmana isabet etti. Füze isabet etmesi nedeniyle binada yangın meydana geldi. Ukrayna Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamada apartman sakinlerinin bir kısmının tahliye edildiği ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. En az bir kişinin hayatını kaybettiği ve 5 kişinin yaralandığı belirtildi. Ayrıca yaralananlar arasında bir Rusya vatandaşı kadının yer aldığı aktarıldı.

Bununla birlikte Rusya’nın bu sabaşh Kıyiv’e attığı füzelerden birinin, bir anaokulunun bahçesine isabet ettiği bildirildi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, dün yaptığı açıklamada 24 ile 25 Haziran’ı bağlayan gecede Rusya’nın Ukrayna’ya yaklaşık 50 füze attığını bildirmişti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.