Rusya, Ukrayna'nın altyapısına 100 milyar dolarlık zarar verdi

Ekonomi
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 19:56
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 19:56

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Rusya’nın başlattığı savaşın, Ukrayna’nın altyapısına yaklaşık 100 milyar dolar zarar verdiğini dile getirdi.

Oleksandr Kubrakov, Almanya’nın Leipzig şehrinde gerçekleşen Uluslararası Ulaştırma Forumu’nda (ITF) diğer ülke ulaştırma bakanlarına yıkımların durması için Rusya’ya daha çok yaptırım yapılması ve Ukrayna’ya daha fazla destek sağlanması gerektiğini söyledi.

21. yüzyılda bir ülkenin diğer Avrupa ülkesine savaş açacağını hiç kimsenin tahmin etmediğini belirten Kubrakov “Fakat şu an savaş yaşanıyor. Savaş Ukrayna’nın altyapısına yaklaşık 100 milyar dolar zarar verdi” ifadelerini kullandı.

“DONDURULAN RUS VARLIKLARINI KULLANMAK İSTİYORUZ”

Mariupol gibi büyük şehirlerin ve Ukrayna’nın doğusundaki bazı kentlerin yok edildiğine dikkat çeken Kubrakov, savaştan önce birçok altyapı projesi başlattıklarını belirterek “Rusya’nın saldırısının sona ermesinin ardından altyapının yeniden inşasına yardımcı olmak için Batılı ülkelerde dondurulan Rus varlıklarını kullanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“ALTYAPININ YENİDEN İNŞAASINDA TÜRK İNŞAAT ŞİRKETLERİNE İHTİYAÇLAR OLACAK”

Forumda Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüştüklerini belirten Kubrakov, savaştan önce Türk inşaat şirketlerinin Ukrayna’da faal oldukalarını hatırlatarak, altyapının yeniden inşasında onlara ihtiyaçları olacağının altına çizdi.