Rusya-Ukrayna müzakerelerinin üçüncüsü 7 Mart'ta olacak

Güncel
Manas
06 Mart 2022, 06:15
Manas
06 Mart 2022, 06:15

Rusya – Ukrayna müzakerelerinin üçüncü turunun 7 Mart’ta başlayacağı duyuruldu. Ukraynalı müzakereci David Arakhamiya, “Rusya ve Ukrayna, Pazartesi günü düşmanlıkların sona erdirilmesiyle ilgili üçüncü tur müzakereleri gerçekleştirecek” dedi. İki heyetin buluşacağı yer henüz açıklanmadı.

Ukrayna müzakere heyetinden David Arahamiya 5 Mart 2022 tarihinde, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Rusya – Ukrayna müzakerelerinin üçüncü turunun 7 Mart 2022 Pazartesi günü başlayacağını duyurdu.

3. TUR! Son dakika: Rusya Ukrayna müzakeresi Pazartesi günü! - Güncel haberler

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin ikinci tur görüşmeleri perşembe günü Polonya’nın sınır şehri Brest’te gerçekleşmişti. Yaklaşık iki buçuk saat süren görüşmenin ardından Ukraynalı müzakereciler, “Umduğumuzu bulamadık” demiş, taraflar üçüncü tur müzakereler için anlaşmıştı. Kremlin, “Bundan sonra ne olacağı Ukrayna’nın tavrına bağlı” demişti.

Геннадий Гатилов – биография, фото, личная жизнь, новости 2022 - 24СМИ

GENNADY GATİLOV RUSYA UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLARININ TÜRKİYE’DE GÖRÜŞMESİNE SICAK BAKIYOR

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Gennady Gatilov, 4 Mart 2022’de Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Türkiye’de bir araya gelmesini desteklediklerini açıklamıştı. Genatilov, iki dışişleri bakanının Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde görüşmelerinin iyi bir fikir olabileceğini öne sürmüştü. Ukrayna Dışişleri Dmıtro Kuleba, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirdiğinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşme olsaılığı ile ilgili, “Sergey Lavrov ile yapılacak görüşmelerin anlamlı olabileceğini ve müzakere sürecinin genel çerçevesine uyacağını görürsem, elbette reddetmeyeceğim.” ifadesini kullanmıştı. Diplomatik her girişimi desteklerini vurgulayan Gatilov, “Dolayısıyla (Lavrov-Kuleba görüşmesi) gerçekleşirse tamamdır.” ifadesine yer vermişti.

Bilindiği gibi Antalya Diplomasi Forumu 11-13 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek.