Rusya-Ukrayna gerilimi nedeniyle Rus borsası yere çakıldı

Ekonomi
Ömer Kaya
26 Ocak 2022, 21:53
Ömer Kaya
26 Ocak 2022, 21:53

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı ihtimali nedeniyle Rus rublesi dolar karşısında iyiden iyiye düştü. Rus rublesi dolar karşısında Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi. Rusya’da 1 dolar 78 rubleyi geçti.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği ve saldırgan politikaları nedeniyle Rus borsası yere çakıldı. Amerikan doları karşısında Rus rublesi Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Rusya’nın Ukrayna yüzünden batılı ülkelerle yaşadığı gerilim ve savaş ihtimali nedeniyle Rus rublesi çakıldı.

RUS RUBLESİ YÜZDE 1.6 DEĞER KAYBETTİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle ruble, dolar karşısında 26 Ocak 2022 itibarıyla yüzde 1.6 değer kaybetti. 2020’den bu yana ilk kez 80 seviyesine inen ruble, avro karşısında da yüzde 1.5 düşüş yaşadı. Öte yandan, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 90’a gerilemiş oldu. Ekonomistlerin yorumlarına göre, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ve çatışma ihtimalinin yanında Rusya’ya Avrupa’nın yaptırım uygulayacak olması piyasalardaki aşağı yönlü harekete neden oldu.

DÜNYANIN YAPTIRIM TEHDİTLERİ DEVAM EDİYOR

Borsadaki ve rubledeki gerilemede batılı güçlerin yaptırım tehditleri de etkili oldu. Danimarka dışişleri bakanı bugün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması halinde “daha önce hiç görülmemiş” ekonomik yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu söyledi.