Rusya Ukrayna'dan çaldığı tahılları satıyor mu?

Ekonomi
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 22:27
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 22:27

Rus işgali altındaki Kırım’dan çıkan yük gemilerinin yasakları delerek Türkiye’ye mal taşıdığı iddia edildi. Son aylarda işgal altındaki Kırım’dan Türkiye’ye yük getiren gemilerin büyük ihtimalle, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’dan çaldığı tahıl ürünlerini taşıdığı ileri sürüldü.

Ukrayna’da kurulan ve ayrılıkçılar ile teröristlerin işlediği suçları, Ukrayna yasalarının ihlalleri ile ilgili bilgileri içeren Mirotvorets sitesinde yayın yapan araştırmacı gazeteci Yekaterina Yaresko, Rusya bandıralı üç yük gemisinin, işgal altındaki Kırım’ın Kerç Limanı’ndan Samsun’a mısır taşıdığını ileri sürdü. Gazeteci, 8 Mart 2022 tarihinde yaptığı paylaşımda, “İşgal altındaki Kerç’ten Samsun’a 9 bin ton mısır sevkiyatı devam ediyor. Vera ve Nadejda gemileri yükünü boşalttı, Sormovskiy-48 gemisi ise limana giriş izni bekliyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca gazeteci Finikia gemisinin de işgal altındaki Akyar’dan (Sivastopol) İzmir Aliağa’daki Nemrut Limanı’na 16 bin ton mısır getirdiğini bildirdi.

TAHILLAR UKRAYNA’NIN HERSON VE ZAPORİJJYA BÖLGELERİNDEN ÇALINAN TAHILLAR MI?

Gazeteci, şu an Kırım’da yüklenen tahılların kökeninin net olarak tespit edilmesinin imkansız olmasına rağmen Türk limanlarının işgal altındaki Kırım’dan gönderilen yükleri kabul ettiğine dikkat çekerek yarımadada gemilere yüklenen tahılların büyük ihtimalle işgal altında tutulan Herson ve Zaporijjya bölgelerinden çalındığını aktardı.

RUSYA UKRAYNA’DAN 500 BİN TON TAHIL ÇALDI

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden yaklaşık 500 bin ton buğday çaldığını bildirdi. Bakanlık, çalınan tahılların işgal altındaki Kırım’da gemilere yüklenerek üçüncü ülkelere satıldığını belirtti.

RUS ASKERLERİ, İŞGAL ALTINA ALDIKLARI UKRAYNA BÖLGELERİNDE DEPOLANAN TAHILLARI ÇALIYOR

Rusya Federasyonu Krasnoyarsk Bölgesi Yasama Meclisinin resmi internet sitesinde, 28 Nisan 2022 tarihinde, meclis üyelerinin Krasnoyarsk Bölgesi tarım ürünleri fonlarını, kısmen kontrol altına alınan Ukrayna’nın Herson bölgesindeki tahıldan sözde “ithal ederek” yenilemeye karar verdiğine dair bir açıklama yayımlandı. 

Rus işgal güçlerinin kontrol altına aldığı Herson, Zaporijjya bölgelerindeki buğday depolarında bulunan buğday ve tahıl ürünlerinin önce işgal altındaki Kırım’a oradan da Rusya’ya gönderildiği tespit edildi. Ayrıca Berdyansk kentinin limanında bulunan 5 buğday yüklü geminin kaybolduğu bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınayarak Ukraynalı tarımcılarına ait buğdayı ve tahılları çalarak Kremlin yönetiminin, Stalin ve Nazi rejimlerinin suçlarını devam ettirdiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN UYGULADIĞI YASAK DELİNİYOR!

Türkiye Deniz Ticaret Odası 6 Ekim 2017 tarihinde “Karadeniz’de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler” başlıklı bir açıklama yayımlayarak, Kırım bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin Türkiye’ye girişlerine müsaade edilmeyeceğini ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceğini belirtmişti.
Deniz Ticaret Odası’ndan 2017 yılında yapılan açıklamanın tam metni:

“Karadeniz’de gemi seferleri ve Kırım bağlamında gözetilecek ilkelerin belirlenmesi amacıyla, Kırım Bölgesi Limanlarına gerçekleştirilen seferlere getirilen kısıtlamalara ilişkin Ülkemizin yürüttüğü dış politika göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve konunun bizzat Liman Başkanlıkları tarafından takip edilmesi gerektiği,

Bu kapsamda;

Liman Başkanlıklarınca, Karadeniz Limanlarından gelen gemilerin geliş bildirimlerinde konunun takibine yönelik son Liman Çıkış Belgelerinin ve son çıkış limanından itibaren jurnal kayıtlarının gemilerden talep edilerek kontrolünün sağlanacağı, ayrıca gemilerin bahse konu limanlardan geldiğinin kontrolü için mevcut tüm sistemler ve açık kaynaklar da kullanılarak (AIS, VDR, verileri vb) gerekli kontrollerin yapılacağı;

Kırım Bölgesinden ve Limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği,

Ayrıca; Liman Başkanlıklarınca acentelerden; “Limanımıza uğrayacak geminin son çıkış noktasının Kırım bölgesi limanları olmadığını, limandan Kırım bölgesi limanlarına çıkmayacağını, Kırım ibareleri taşıyan gümrük, liman ve ticaret belgelerine “Ukrayna” ibaresi içerseler dahi ülkemiz makamlarında hiçbir işlem yapılmayacağı, her hangi bir şekilde yukarıdaki hususlara aykırı bir durumun tespiti halinde tüm liman masrafları ve hukuki sorumlulukların acentemize ait olacağını beyan ve taahhüt ederiz” şeklinde bir taahhütname alınacağı,

Bu hususların, gemilerin donatanına, bayrağına ve yüklü olup olmadığına bakılmaksızın, eksiksiz ve istisnasız uygulanacağı, bu çerçevede gereken tüm tedbirler alınarak, ülkemizin yürüttüğü dış politika ve hedeflerine uygun şekilde gereken hassasiyet gösterilerek, takibinin Liman Başkanlıklarınca yapılacağı bilgisi alınmıştır.”

RUS İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA, KIRIM’DAKİ LİMANLARI KAPATTI

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul ettikten sonra, ulaştırma şirketlerinin işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklanmıştı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu kuralların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.