Rusya, Ukrayna’daki saldırılarına devam ediyor: İşgalciler yine Çernigiv’e saldırdı!

Güncel
Filiz
28 Temmuz 2022, 12:36
Filiz
28 Temmuz 2022, 12:36

Rus işgalci güçleri Ukrayna’daki saldırılarını her geçen gün arttırarak sürdürüyor. Rusya, 28 Temmuz 2022’de sabah saatlerinde Ukrayna’nın Çernigiv bölgesini bombaladı. Çernigiv Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Vyaçeslav Çaus, savaşın başından bu yana 10’dan fazla füze atıldığını kaydederek, can kaybı ve tahribatla ilgili bilgilerin araştırıldığını belirtti.

Rusya, Ukrayna’daki saldırılarını 6’ncı ayında sürdürürken, bugün sabah saatlerinde Çernigiv bölgesini bombaladı.

VYAÇESLAV ÇAUS: BUGÜNE KADAR ÇERNİGİV’E 10’DAN FAZLA FÜZE ATILDI

Çernigiv Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Vyaçeslav Çaus söz konusu saldırıya ilişkin olarak, “Bugün hepimiz çok erken uyandık ve bu uyanış çok endişe vericiydi. Patlamalar duyuldu. Bugüne kadar Çernigiv bölgesine 10’dan fazla füze isabet etti. Şimdi güvenlik nedeniyle nerede olduğunu söylemeyeceğim. Can kaybı ve tahribatla ilgili bilgiler şu an ortada. Açıklığa kavuşturuluyor” açıklamasını yaptı. Bölgede can kaybı ve yaralı bilgisi ise henüz paylaşılmadı.

Çaus, Çernigiv bölgesindeki ormanlara giriş yasağını hatırlatarak, “Bu çok önemli, çünkü yaşam ve sağlık açısından risk var. İkinci kez bize gelmeye karar verirlerse düşmanla da karşılaşmaya hazırlanıyoruz. Bu nedenle lütfen ormanları ziyaret etmeyin” uyarısını yaptı.

SABAH SAATLERİNDE 20’DEN FAZLA FÜZE ATILDI

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya’nın bu sabah Ukrayna’nın farklı yerine 20’den fazla füze attığı duyuruldu. Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy İgnat yaptığı açıklamada, Rus işgal güçlerinin, Karadeniz bölgesinden Kalirbr tipi füzeleri, Belarus’tan İskender füzeleri ve Rusya’dan havalanan TU-22m3 bombardıman uçaklarından X-22 füzeleri attığını aktardı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞININ ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.