Rusya, Ukrayna'daki işgal birliklerine lojistik destek sağlamada sorun yaşıyor

Güncel
Anife Bilal
22 Mart 2022, 10:09
Anife Bilal
22 Mart 2022, 10:09

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Ukrayna’daki işgalci birliklerine destek sağlama konusunda sorun yaşadığını bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna’daki Rus askerlerinin yanında sadece 3 gün yetecek kadar yiyecek ve mühimmat stoğunun bulunduğunu belirtti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’daki işgal birliklerine mühimmat ve yiyecek ulaştırma konusunda sorun yaşadığını duyurdu. Açıklamada, “Elde edilen bilgilere göre Ukrayna’da faaliyet gösteren Rus işgal birliklerinin yanında sadece 3 güne yetecek kadar yiyecek ve mühimmat bulunuyor. Tankerlerle getirilen yakıt ile ilgili durum de aynı şekilde. İşgalciler, asker gruplarının ihtiyaçlarını karşılamak için bir boru hattı kurmaya başaramadılar.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler, Rus saldırılarından dolayı yaklaşık 3 milyon Ukrayna vatandaşının ülkeyi terk ettiğini duyurdu.