Rusya, Ukrayna'daki diplomatların tahliyesine başladı

Güvenlik
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 11:45
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 11:45

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlik tırmanmaya devam ederken; Rusya’nın Ukrayna büyükelçiliğindeki çalışanları ve çalışanların eşleri ile çocuklarını tahliye işlemlerine başladığı bildirildi. Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Donbas bölgesinde halka Rus pasaportları dağıtan Rus yönetiminin Ukrayna’ya saldırı başlatmak için bahane aradığına dikkat çekti.

The New York Times, Rusya’nın Ukrayna’daki diplomatları ve ailelerini tahliye etmeye başladığını duyurdu. Habere göre, çoğunluğu Rus diplomatların eşleri ve çocuklarından oluşan 18 kişi, 5 Ocak 2022 tarihinde otobüsle Ukrayna’dan tahliye edildi. Bununla birlikte haberde, yakın zamanda Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği ve Lviv Başkonsolosluğundan 30 kişinin daha tahliye edilmesinin beklendiği ayrıca diğer Ukrayna şehirlerindeki Rus diplomatlara ayrılmaları için hazırlanmaları emredildiği aktarıldı.

ÜÇ SEÇENEK VAR: PROPAGANDA, OLASI İŞGAL HAZIRLIĞI VE HİLE

Gazete, olası tahliye nedenleri arasında üç seçenek öne sürdü: propaganda, olası bir işgal hazırlıkları veya bir hile.

RUSYA GERGİNLİĞİ ARTIRMAK İÇİN BAHANE YARATIYOR

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’ya ziyaret düzenleyen ABD’li senatörlerle dün yaptığı görüşme sırasında, “Rusya, geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında halka Rus pasaportları dağıtma kampanyasını sürdürüyor. Amacı sözde ‘Rus vatandaşlarını koruma’ kisvesi altında gerginliği artırmak için bahane yaratmaktır” diye konuştu.