Rusya Ukrayna'daki başarısızlığa bahaneyi buldu: Batı, Ukrayna askerlerini "canavara" dönüştürmüş!

Güvenlik
Anife Bilal
20 Temmuz 2022, 14:45
Anife Bilal
20 Temmuz 2022, 14:45

Rusya’da Ukrayna’daki savaş ve işgal girişimine dair propaganda mekanizması işlemeye devam ediyor. Kremlin yönetimi, saldırgan eylemlerini örtbas etmek adına kurgulara, komplo teorilerine bir yenisini daha ekledi. Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcı Konstantin Kosaçov ve Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı İrina Yarovaya, gazetecilere yaptığı açıklamalarda, güya Ukrayna’da faaliyet gösteren ABD’li biyolojik laboratuvarlarda Ukraynalı askerler üzerinde deney yapıldığını ileri sürdü.

Kremlin, Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı saldırısına ve işlediği savaş suçlarına bahane bulmak için komplo teorilerine başvurmaya devam ediyor. Rusya Federasyonu Konseyi Başkan Yardımcı Konstantin Kosaçov ve Devlet Duması Başkan Yardımcısı İrina Yarovaya, 18 Temmuz 2022 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında, güya Ukrayna’da faaliyet gösteren ABD’ye ait biyolojik laboratuvarların faaliyetlerini araştırmak için kurulan komisyonun “açıkladığı sonuçları” paylaştı. Komisyonun elde ettiği sonuçlara göre, sözde biyolojik laboratuvarlarda ölümcül hastalıkların türleri kullanılarak Ukraynalı askerler üzerinde deney yapılıyor.

Kasaçov ve Yarovaya, Rusya tarafından esir alınan Ukraynalı askerlerinin karnında güya Ukrayna için tipik olmayan hastalıkların tespit edildiğini iddia etti. Rus yetkililere göre bu Ukraynalı askerler üzerinde güya deney yapıldığına işaret ediyor.

RUS PROPAGANDASI SINIR TANIMIYOR: UKRAYNALI ASKERLER CANAVARA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ!

Devlet Duması Başkan Yardımcısı İrina Yarovaya, Ukraynalı askerlerin kanında uyuşturucu, hepatit A ve Batı Nil virüsü izlerine rastlandığını ileri sürerek laboratuvarlarda verilen sözde dopinglerin Ukraynalı askerleri “acımasız ve korkunç canavarlara” dönüştürdüğünü söyledi. Ayrıca Yarovaya’ya göre, Ukrayna’da faaliyet gösteren sözde biyolojik laboratuvarlarda askerler “ölüm makinesine” dönüştürülüyorlar.

Bununla birlikte Rus milletvekili ilgili laboratuvarlarda domuz çiçeği, koronavirüs ve domuz gribi virüslerinin de geliştirildiğini de iddia etti. Yarovaya, komisyonun nihai raporunu sonbaharda sunacağını belirtti.

RUS GENETİK UZMANI VOLKOV: AÇIKLAMALAR ÇARPITILMIŞ

Öte yandan Rus yetkililerinin açıklamaları değerlendiren Rus genetik uzmanı Kiril Volkov, Ukraynalı askerlerin kanında tespit edilen hastalıkların “Ukrayna için tipik olmayan hastalık” olarak nitelendirilemeyeceğini vurguladı. Uzman Batı Nil virüsü vakalarına Rusya’nın güney bölgelerinde de rastladığına hepatit A hastalığının ise sık sık rastlanan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Bilinci değiştiren ve saldırganlığa yol açan maddelerin var olduğunu belirten Volkov, Rus yetkililerin “biyolojik saldırılar” hakkındaki açıklamalarının çarpıtılmış ve abartılmış olduğunu vurguladı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, milyonlarca Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.