Rusya, Ukrayna'da fosfor bombası kullandı!

Güncel
Anife Bilal
22 Mart 2022, 10:27
Anife Bilal
22 Mart 2022, 10:27

Ukrayna’ya 24 Şubat’ta saldıran Rusya, kirli savaş yöntemlerine başvurmaya devam ediyor. Rus işgal güçlerinin Donetsk bölgesindeki Kramatorsk kentine fosfor bombası attığı bildirildi.

Rus işgal güçleri, Ukrayna’da uluslararası anlaşmalarla yasaklı olan mühimmatı kullanıyor. Rusya’nın Donetsk bölgesindeki Kramatorsk kentine fosfor bombası kullandığı aktarıldı. Sosyal medya üzerinden Kramatorsk’a atılan bombanın parçalarının görüntülerini paylaşan Ukrayna Devriye Polisi Departmanı Başkan Yardımcısı Oleksiy Biloşırskıy, “Kramotorsk’te yine fosfor mühimmat kullandı. Yasaklar ve sözleşmeler tüm bunlar sadece medeni dünya için… İşgalciler ise sadece bu şekilde savaşmayı biliyor” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA, 12 MART 2022’DE DE FOSFOR BOMBASI KULLANMIŞTI!

Daha önce Rusya’nın 12 Mart 2022 tarihinde Ukrayna’nın Popasna kentinde fosfor bombası kullandığını bildirilmişti.

FOSFOR BOMBASI NEDİR?

Fosfor bombası diğerlerine göre son derece ölümcül bir silah olarak biliniyor. Fosfor bombası, beyaz fosforun havadaki oksijenle birleşip hızlı bir şekilde yanmasıyla, suyla birleştiğinde de sönmek yerine daha da kuvvetlenmesiyle söndürülemez bir ateş yaratan oldukça tehlikeli bir kimyasal silah olarak biliniyor.

FOSFOR BOMBASININ ZARARLARI NELER?

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına neden oluyor. Sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanıyor. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmiyor ve yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürüyor.