Rusya, Türkiye'de Kırım Tatar Sürgününün resmi düzeyde anılmasından rahatsız oldu!

29 Mayıs 2020, 11:15

Rusya Federasyonu, Stalin rejiminin işlediği en büyük insanlık suçlarından olan 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 76. yıl dönümünde, Türkiye’de gerçekleşen anma programlarından rahatsız oldu.

Tarihi kan ve katliamlarla dolu olan Sovyet rejiminin varisi niteliğindeki Putin yönetimi, Stalin’in işlediği insanlık suçları ve soykırımları örtbas etme peşinde. Bunun için her fırsatı değerlendiren Rusya Federasyonu, sürgünün 76. yıl dönümünde Türkiye çapında gerçekleşen anma programlarını ve üst düzey devlet görevlilerinin yaşanan acılara yönelik açıklama yapmasını diline doladı.

Stalin rejiminin canice politikalarının bir sonucu olan sürgün ve işlenen soykırım faaliyetini örtbas etmeye çalışan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülke çapındaki anma programlarının güya “aşırılık yanlıları” tarafından organize edildiğini ve “Türkiye ile ilişkilere zarar verdiğini” ileri sürdü.

RUSYA DIŞİŞLERİNDEN TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALAN KÜSTAH AÇIKLAMALAR

Rusya Dışişleri Bakanlığının tarihi çarpıtmalarla dolu olan 28 Mayıs 2020 tarihli basın açıklamasında, 18 Mayıs 1944’te Stalin rejimi tarafından uygulanan Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı hakkında gülünç bir şekilde “zorla yerleştirilmesi” ifadesi kullanılıyor. Ayrıca, Türkiye’deki anma programlarının sözde aşırılık yanlıları tarafından hazırlandığı iddia edilen açıklamada, somut hiçbir isim kişi veya kurum belirtilmiyor. Sürgünün bizzat tanığı olan Kırım Tatarlarının ifadelerini ve binlerce belgeye ve tarihi gerçekliğe dayalı verileri çarpıtan Kremlin yönetimi, sürgüne dair etkinliklere Türk yetkililerin de katılmasından rahatsız olduğunu yapılan basın açıklamasında bildiriyor.

İlgili haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatar Sürgününü andı

RUSYA, TÜRKİYE’NİN KIRIM TATAR HALKINA VERDİĞİ DESTEKTEN RAHATSIZ

Ayrıca, bu tür etkinliklerin, Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları tarafından ortaya konan ikili ilişkiler ve çok yönlü ortaklığa yardımcı olmadığını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk devletinin soydaş ve kardeş Kırım Tatar halkına verdiği destekten rahatsız olmuş durumda. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Açıkçası bu tür davranışlar, Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanları tarafından ortaya konan çok yönlü ortaklığa yardımcı olmuyor. Bu günlerde yüzüncü yılına girilen ‘dostane ikili ilişkilerin’ ruhuyla çelişiyor. Ankara’nın Rus karşıtı kampanya ile ilişkisi, tarihteki kendi yaklaşımıyla uyuşmuyor.”

RUS PROPAGANDASININ EN GÜNCEL GÖSTERGESİ

Dezenformasyon ve çarpıtmalara bununla da yetinmeyen Moskova yönetimi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımına yönelik siyasi durumu “karmaşık” olarak nitelendirerek, Türkiye kamuoyunun bu duruma “objektif” bir şekilde yaklaşmasını istiyor. Sürgün ve soykırım faaliyetlerinin dile getirilmesinden bile rahatsız olan Rusya Federasyonu’nun, yapılan basın açıklamasında tarihe “objektif” olarak bakılmasını istemesi ise Rus propagandasının en güncel oyunu olarak nitelendirildi. Zira daha dün gerçekleşen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında, Ukrayna tarafının, Rusya’nın Karadeniz’deki saldırgan faaliyetlerini ve işgal altındaki Kırım’da gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini dile getirdiği sırada Rus temsilcinin toplantıyı sabote etmeye çalışması gözlerden kaçmamıştı.

İlgili haber: AGİT’te Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki durum ele alındı: Rusya, sunumlara engel olmaya çalıştı

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı
Rusya Federasyonu