Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'li mevkidaşıyla S-400'leri görüşecek

Güncel
_QHA Ankara
15 Haziran 2019, 10:55
_QHA Ankara
15 Haziran 2019, 10:55

Pentagon sözcüsü Eric Pahon, Türkiye ile ABD arasında devam eden S-400 ihtilafına ilişkin sorulan bir soruya yanıt verdi. Pahon, Rusya’nın Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermek istediğini söyledi.

El Hurra kanalına konuşan ABD’li sözcü, Rusya’nın NATO üyesi ülkeler arasında çatlak oluşturmayı hedeflediğini ifade ederken, Türk-Amerikan ilişkilerinin ‘derinliğine’ dikkat çekti.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığı habere göre; Pahon, “Moskova’nın birinci hedefi, onlar açısından en büyük hediye NATO ittifakında çatlaklar yaratmak ama böyle bir şey olmayacak” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE: KİLİT STRATEJİK MÜTTEFİK

Pentagon sözcüsü, “S-400 anlaşması ve bunun F-35 savaş uçakları programına etkileri konusunda, Türkiye-ABD-NATO ilişkisinin geneline ve bu ilişkinin ne kadar büyük ve katmanlı olduğuna bakmak lazım. ABD Türkiye’ye kilit bir stratejik müttefik olarak çok değer veriyor. Tatbikatlara, onların kuvvetleriyle birlikte çalışma kapasitemizi artırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu ilişkinin derinliğine bakmak lazım. Moskova ise (Türkiye-ABD arasında S-400 konusunda yaşanan) bölünmeyi kullanarak bu çok derin ilişkiye zarar vermeye çalışıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE S-400’LERDEN VAZGEÇECEK Mİ?

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkinin bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Pahon, “Biz Türkiye’yle neredeyse 70 yıldır müttefikiz. Zor zamanlardan geçtik, bu olacak. Tabii ki Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmesini, S-400’ü satın almamasını ve Patriot’lar gibi NATO’yla uyumlu bir sistemi almasını isteriz” dedi.

AKAR, ABD’Lİ MEVKİDAŞIYLA YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

Pahon, bu konuda Türk yetkililerle görüşmelerini hâlâ sürdürdüklerini belirterek, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın bu hafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüştüğünü hatırlattı.

Sözcü Pahon, “İki ülke askeri ilişkilerinin çok önemli olduğunu ve bunu devam etmesini istediklerini tekrar vurguladılar” dedi. Pentagon sözcüsü, iki bakanın NATO savunma bakanları toplantısında yüz yüze görüşmeyi planladığını da kaydetti.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, S-400 meselesiyle ilgili olarak, “Moskova bu ilişkilerde (Türkiye-ABD) çatlak yaratmaya çalışıyor ama biz bunun olmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.