"Rusya tatbikat bahanesiyle askeri güçlerini, Ukrayna sınırına çekiyor"

Güvenlik
Anife Bilal
05 Nisan 2021, 12:44
Anife Bilal
05 Nisan 2021, 12:44

Rusya, Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altında bulunan Kırım’daki askeri varlığını artırarak bölgedeki tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Vadım Skibitskıy, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle askeri güçlerini Ukrayna sınırına çektiğini vurguladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Vadım Skibitskıy, Krım.Realii haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın tatbikat bahanesini öne sürerek; Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırdığını bildirdi. Skibitskıy, “Tatbikatın düzenlendiği dönemlerde tehdit büyük ölçüde artıyor.” diye kaydetti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı temsilcisinin yaptığı açıklamada, “Tatbikat kisvesi altında birlikler, poligonlar oluşturulur ve birlikler sınırlarımıza yakın konuşlandırılırlar. Bu dönem tehdit seviyesi önemli ölçüde artar; askeri istihbarat eylemlerin niteliğini, davranışların ne kadar değiştiğini, devletimize karşı askeri saldırı tehdidinin ne kadar artığını analiz ederek bu konularda raporlar hazırlıyor. Bu, Rusya Federasyonu ile bulunduğumuz savaş şartları altında sürekli olarak karşılaştığımız bir durumdur” ifadeleri kullanıldı.

Donbas’taki Rus silahlı güçleri ateşkes ihlallerini sürdürüyor

UKRAYNA, DONBAS’TAKİ GERİLİMİ BM’YE BİLDİRDİ

Ukrayna, Donbas’ta ve devlet sınırları boyunca Rusya ile artan gerilim nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne başvurdu. Konuya ilişkin yapılan paylaşımda, “Donbas’taki güvenlik durumunun kötüleşmesi ile işgal altındaki topraklarda ve Ukrayna sınırında Rus askeri varlığının artması hakkında BM Güvenlik Konseyi üyelerine bilgi verdik.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.