Rusya tarihindeki en büyük ikinci petrol sızıntısını yaşadı: Putin, sosyal medyadan öğrendi!

04 Haziran 2020, 16:49

Sibirya’da Ambarnaya Nehri’ne bir elektrik santralinden dizel yakıtı sızması nedeniyle bölgede acil durum ilan edildi. Putin yaşanan sızıntıyı zamanında makamlara bildirmeyen tesis yöneticilerini televizyonda azarlayarak, “Acil durumları sosyal medyadan mı öğreneceğiz?” dedi.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde bir elektrik santralinden Ambarya Nehri’ne 20 bin ton dizel yakıt sızıntısı oldu. Bölgede, 350 kilometrekarelik bir alan dizel yakıtla kaplandı. Coğrafi koşullar nedeniyle nehrin temizlenmesinin çok uzun zaman alacağı belirtildi.

OLAYI SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİLER

Sibirya Valisi Aleksander Uss Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaşanan korkunç faciayı 2 gün sonra sosyal medyadan öğrendiğini aktardı. Bunun üzerine Putin, katıldığı video konferansta şirketin yöneticisi Sergey Lipin’i azarladı. Putin, “Neden olaydan devlet kurumları iki gün sonra haberi oluyor? Acil durumları sosyal medyadan mı öğrenceğiz” diyerek şirket yöneticisini azarladı.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Putin gerçekleşene doğa katliamı ile ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdi. Soruşturma kapsamında tesisin bir yöneticisinin gözaltına alındığı bildirildi. Norilsk Nickel’den yapılan açıklamada ise olayın zamanında ve usulüne uygun olarak rapor edildiği savunuldu.

EN BÜYÜK İKİNCİ PETROL SIZINTISI

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) uzmanlarına göre, Rusya’nın modern tarihindeki en büyük ikinci petrol sızıntısı.

facia
petrol sızıntısı
Rusya
Bunlara da bakın: