Rusya, Taliban'a para teklifi ile Amerikan askerlerinin ölümüne mi yol açtı?

29 Haziran 2020, 16:52

Rusya’nın Taliban bağlantılı militanlara, Afganistan’daki Amerikan askerleri ve koalisyon güçlerine saldırmaları için para teklif ettiği ortaya çıktı. Bazı Amerikan askerlerinin ise ölümüne söz konusu iddianın neden olduğu gündeme getirildi.

WASHİNTON POST İDDİAYI TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ

Washington Post, ABD istihbarat belgelerinden haberdar üst düzey yetkililere dayandırarak bir haber yayımladı. Habere göre, son dönemde yakalanan bazı Taliban militanları, Rusya’nın Taliban’a para teklifinin ardından bazı Amerikan askerlerinin öldürüldüğünü aktardı. Rusya’nın planı kapsamında kaç askerin öldürüldüğü ya da hedef alındığına dair net bir rakam paylaşılmadı.

BEYAZ SARAY’DA ÜST DÜZEY TOPLANTI

Yetkililer, Taliban’ın Amerikan askerlerine yönelik eylemleri ve Rusya’nın para teklifi hakkında mart ayı sonunda Beyaz Saray’da üst düzey bir toplantı düzenlendiğini aktardı.

NEW YORK TİMES’IN İDDİASI

New York Times gazetesi ise ABD’li istihbarat yetkilileri ve bulgularına dayandırdığı haberinde, Avrupa’da suikast girişimleriyle bağlantısı olan Rus istihbarat biriminin, Taliban militanlarına Afganistan’daki Amerikan askerini öldürmeleri için para teklif ettiğini iddia etmişti.

Rusya’nın, Amerikan’ın askerlerini öldürmeleri için militanlara para teklif ettiği istihbaratını ABD’li yetkililerin, yakalanan Taliban mensuplarının sorgusu sırasında öğrendiği kaydedildi.

DİPLOMATİK NOTA

Haberde, ilgili istihbaratın ABD Başkanı Donald Trump ve Ulusal Güvenlik Konseyi ile mart ayında paylaşıldığı belirtilerek, yönetimin diplomatik nota ile durumun Moskova’ya bildirilmesinden, birtakım yaptırımlar uygulanmasına kadar çeşitli seçenekleri görüştüğü kaydedilmişti.

ABD
Rusya
Taliban
Bunlara da bakın: