Rusya, Suriyeli milisleri Libya'ya götürmek için Esed rejimini kullanıyor!

08 Mayıs 2020, 15:25

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya’nın Suriyeli milisleri Libya’ya götürebilmek için Esed rejimi ile beraber çalıştığını bildirdi.

ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, “Ruslar muhtemelen Suriyeli olan milisleri Libya’ya götürebilmek için Esed rejimi ile beraber çalışıyor ve askeri ekipman sağlıyor.” diye konuştu.

ABD basında gündem olan haberlere göre, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Christopher Robinson ve Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Henry Wooster, gerçekleştirdikleri telekonferans toplantıda Libya’da yaşanan durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda Libya’da artan yabancı savaşçılar konusuna dikkat çeken Wooster ve Jeffrey, ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) olarak uyarıda bulundukları belirtildi. Ayrıca Libya’ya Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin insansız hava aracı desteği vermesinin ise endişe verici olduğu konuşuldu.

RUSYA, LİBYA’DAKİ BARIŞ SÜRECİNİ ZAYIFLATIYOR

Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Christopher Robinson, Rusya’nın Libya’da siyasi barış sürecini zayıflatan ve çatışmaları artıran faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, “Libya, Rusya’nın kendi dar siyasi ve ekonomik kazancı için sömürüye endeksli zararlı çabalarının yeni durağı olmuş durumda.” dedi.

Libya’daki savaş alanının çok daha karmaşık bir hal alabileceğini söyleyen Jeffrey, “Kesinlikle biliyoruz ki Ruslar muhtemelen Suriyeli olan milisleri Libya’ya götürebilmek için Esed rejimi ile beraber çalışıyor ve askeri ekipman sağlıyor.” diye konuştu.

ESED REJİMİ
Libya
Suriye
Bunlara da bakın: