Rusya, Sputnik V aşısının onaylanması için AB'ye başvurdu

Haberler
Anife Bilal
20 Ocak 2021, 18:41
Anife Bilal
20 Ocak 2021, 18:41

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Rusya tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Sputnik V isimli aşının Avrupa Birliği (AB) nezdinde onaylanması için başvuruda bulundu.

Rus basınına konuşan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu temsilcisine göre, Sputnik V aşısının geliştiricileri 19 Ocak 2021 tarihinde Avrupa İlaç Ajansı (EMA) temsilcileriyle bir araya geldi. Temsilci, görüşmeye 20 uluslararası uzman ve bilim insanının katıldığını bildirdi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Temsilcisi konuya ilişkin, “Yapılan görüşmenin sonuçlarına dayanarak hazırlanan öneriler, Sputnik V aşısının geliştiricilerine 7-10 gün içinde gönderilecektir. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu aşının onaylanması için başvurdu ve şubat ayında kademeli inceleme sürecinin başlamasını bekliyor.” diye açıklama yaptı.

RUSYA’DA GELİŞTİREN KORONAVİRÜS AŞISI

Rusya’da Sputnik V aşısı ve Vector Enstitüsü’nün aşısı olmak üzere koronavirüsüne karşı iki aşı geliştirildi. Her ikisinin de deney aşamaları tamamlanmadığından birçok uzman ve bilim dünyasından araştırmacılar, Rusya’nın aşı programını başlatma kararına tepkili.

21 gün arayla iki doz yapılan aşıyı olanlara 42 gün boyunca halka açık alanlardan uzak durmaları ve alkol ile ilaç alımını bir süre kesmeleri tavsiye ediliyor. Öte yandan, Sputnik V aşısı uygulanan hastaların yeniden koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı.