Rusya soruşturması raporu, ABD Başkanı Trump'a desteği ne yönde etkiledi?

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 15:45
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 15:45

ABD’de yapılan bir kamuoyu araştırması anketine göre ABD Başkanı Donald Trump’a olan güvenin, Özel Yetkili Savcı Robert Savcı Mueller’in Rusya soruşturması raporunun yayımlanmasının ardından düştüğü ifade edildi.

Reuters’ın Ipsos araştırma şirketiyle ortaklaşa düzenlediği kamuoyu araştırması anketi, Trump’ın onay notunun Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in hazırladığı Rusya soruşturması raporunun yayımlanmasının akabinde düştüğünü gösterdi. ABD Başkanının onay notunun 3 puan düştüğü, bunun da yılın en düşük seviyesi olduğu ifade edildi.

Çevrimiçi olarak 1005 ABD vatandaşının katıldığı ankette, katılımcıların sadece yüzde 37’si Trump’ın performasını onayladı. Anket katılımcılarının 924’ünün Mueller soruşturması raporunu yakından takip eden kişiler olduğu belirtildi.

Ankete katılımcılarının yüzde 50’si, 2016’daki başkanlık seçimlerinde “Trump ya da kampanyada görevli birinin 2016 seçimlerini etkilemek için Rusya ile çalıştığını” kabul ediyor. Yüzde 58’i ise Trump’ın Rusya’nın kendi yönetimi üzerindeki etkisinin soruşturulmasını durdurmak için çaba harcadığını düşünüyor.

Mueller raporunu takip ettiğini belirtenlerin yüzde 70’inin ise raporun Trump veya Rusya’nın ABD başkanlık seçimine müdahalesi konusundaki görüşlerini değiştirmediğini ifade ederken katılımcıların yüzde 15’i, raporun Trump veya Rusya soruşturması hakkındaki görüşlerini değiştirdiğini belirtti.