Rusya, son bir günde Ukrayna'ya en az 18 seyir füzesi attı

Güncel
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 10:27
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 10:27

Rusya, Ukrayna’nın farklı bölgelerini füze ile vurmaya devam ediyor. Rus işgal güçlerinin son bir gün içinde en az 18 seyir füzesi attığı duyuruldu. Ukrayna Demiryolları (Ukrzaliznytsia) saldırılar sonucunda 6 demiryolu istasyonuna ağır hasar verildiğini aktardı.

Ukrayna Hava Savunma Kuvvetleri, işgalci Rusya’nın, 3 Mayıs 2022 tarihinde ülkenin farklı bölgelerine en az 18 seyir füzesi fırlattığını bildirdi. Açıklamada, Rusya’nın stratejik bombardıman uçaklarının, Hazar bölgesinden bir füze saldırısı düzenlediği belirtilerek, “Dnipropetrovsk, Kirovograd, Lviv, Vinnıtsia, Kıyiv ve Zakarpattya bölgelerinde bulunan altyapı tesislerine yaklaşık 18 füze fırlatıldı. Ayrıca  Odesa ve Donetsk bölgelerine başka araçlarla füze saldırıları yapıldı.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Ukrayna hava savunma birliklerinin en az 8 füzeyi etkisiz hale getirdiği açıklandı.

RUSYA, ALTI DEMİRYOLU İSTASYONUNU HEDEF ALDI

Ukrayna Demiryolları (Ukrzaliznytsia) Yönetim Kurulu Başkanı Oleksandr Kamışın, Rus ordusunun Ukrayna merkez ve batı bölgelerinde bulunan toplamda 6 demiryolu istasyonunu vurduğunu bildirdi. Kamışın, saldırı sonucunda demiryolu altyapısına ağır hasar verildiğini ve 14 yolcu treninin gecikme yaptığını aktardı.

RUSYA’NIN, UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ AYLARDIR SÜRÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.