Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'daki gerçek kayıpları gizlemek için ölen Rus askerlerinin cesetlerini imha etme emri verdi

Güncel
Anife Bilal
06 Mart 2022, 10:40
Anife Bilal
06 Mart 2022, 10:40

Rus ordusu, Ukrayna’daki gerçek can kayıplarını gizlemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Rusya Savunma Bakanlığının, Ukrayna’daki savaşa gönderilen Rus askerlerin kimliklerine el koyma ve çatışma alanından çıkarılamayan ölü askerlerin cesetlerini yok etme emri verdi. İlgili belge Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kuzey (Pivniç) Operasyonel Komutanlığı tarafından sosyal medyada yayımlandı. Böylece, günlerdir dillendirilen Rus ordusunun beraberinde ölüleri yakmak için krematoryum getirdiği iddiası da doğrulanmış oldu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kuzey Operasyonel Komutanlığı, Rusya Savunma Bakanlığının Ukrayna’ya gönderilen Rus askerlerinin, kimliklerinin tespit edilmemesi için, askeri kimliklerine el koyma kararını aldığını gösteren belgeyi yayımladı. Ukrayna ordusu, Rusya Savunma Bakanlığının akıl almaz kararını yayımlayarak, “Düşmanın kendi askerlerine karşı tutumu hakkında bilmeniz gereken şey” ifadesini kullandı.

RUS ORDUSUNDAN ÖLEN ASKERLERİN KİMLİĞİNE EL KOYUN ÇAĞRISI!

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı tarafından 26 Şubat 2022 tarihinde imzalanan belgede, Ukrayna Savunma Bakanlığının, Ukrayna’da öldürülen veya esir alınan Rus askerlerinin aileleri için oluşturduğu özel bir iletişim hattı üzerinden ölen ve kaybolan askerlerle ilgili bilgilerin paylaşımını engellemek amacıyla Ukrayna’ya gönderilen Rus askerlerinin askeri kimliklerine el konulması emrediliyor.

Ayrıca belgede yer alan emirlerinden bir başkası da şu şekilde:

“1 Mart tarihi itibarıyla ölen Rusya Silahlı Kuvvetlerinin askerlerinin cesetlerinin, üslerin daimi konuşlandırılma yerlerine gizlice çıkarılmasını ve toplu mezarda gömülmesini sağlamak. 1 Mart’tan itibaren cesetlerin tahliye edilmesi mümkün değilse, onların imha edilmesi için gerekli önlemler almak.”

UKRAYNA’DAN RUS ESİRLERİNİN AİLELERİ İÇİN ÖZEL HAT

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun gerçek can kayıplarını göstermek için özel bir hat oluşturdu. Telegramda oluşturulan özel kanal üzerinden Ukrayna’da öldürülen veya esir alınan Rus işgalci askerlerinin resim ve isimleri paylaşılıyor. Daha sonra yakınını bulan aile özel hattan arayarak askerin yaralı olup olmadığını veya ölen askerin cenazesinin ne zaman ve nasıl alınabileceğini öğrenebiliyor. Öte yandan, Kremlin yönetimi, Rus vatandaşlarının ilgili hata erişimini engellemeye çalışıyor.